09.05.2017

Jest umowa, będzie współpraca Gmina Suwałki – Räpina (Estonia) [zdjęcia]

Rozwój długoterminowej i obopólnie korzystnej handlowo-gospodarczej, naukowo-technologicznej i humanistycznej współpracy przewiduje podpisana dzisiaj w Suwałkach umowa o współpracy pomiędzy Gminą Suwałki i estońską Räpiną. Uroczystość obserwowali uczniowie ze szkół w Płocicznie Tartak i Räpinie.

- Z samorządem Räpiny ustaliliśmy, że nasza współpraca, oparta na obowiązujących przepisach prawnych oraz umowach międzypaństwowych, pozwoli na stworzenie warunków dla wspólnej działalności gospodarczej, łącznie z tworzeniem wspólnych przedsiębiorstw – o umowie mówi Tadeusz Chołko, wójt gminy Suwałki. – Będziemy także wspierać rozwój współpracy w zakresie oświaty, nauki, techniki, pomagać w nawiązaniu kontaktów pomiędzy ośrodkami kultury, organizacjami społecznymi, stwarzać warunki do udziału zespołów artystycznych, w tym amatorskich zespołów dziecięcych i młodzieżowych, w festiwalach, przeglądach i konkursach. Umowa przewiduje także współpracę w zakresie kultury, sztuki, ochrony zdrowia, sportu i turystyki.

Podpisy pod dokumentem złożyli Kaido Palu, mer Räpiny, którego w Suwałkach reprezentowała Anu Christine Tokko i Tadeusz Chołko, Wójt Gminy Suwałki.

Od poniedziałku z kilkudniową na zaproszenie władz gminy oraz dyrekcji Zespołu Szkół w Płocicznie Tartak  na Suwalszczyźnie przebywa grupa uczniów z Räpiny, wraz z dyrektorem szkoły Meeri Ivanov.

- Naszym estońskim gościom chcemy pokazać najpiękniejsze zakątki Suwalszczyny, między innymi Muzeum Wigier, klasztor w Wigrach ale też Centrum Symulacji Medycznych w Suwałkach. W programie pobytu są też integracyjne zawody sportowe czy wypad na kręgle. We wrześniu 2016 roku byliśmy w Räpinie gdzie zostaliśmy bardzo ciepło, rodzinnie wręcz przyjęci i tym samym chcemy zrewanżować się naszym gościom z Estonii – mówi Katarzyna Gałaszewska, dyrektor ZS w Płocicznie Tartak..   

- Już w pierwszym dniu naszego pobytu poznaliśmy co tak naprawdę kryje się pod znanym na całym świecie określeniem „polska gościnność” – oddała Meeri Ivanov, dyrektor szkoły w Räpinie. – To, co podkreślają moi uczniowie, szeroko otwarte drzwi domów i serca ludzi... Za to przyjęcie już dziś serdecznie dziękujemy i zapraszamy do nas.  

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Zapraszamy na relację na żywo


Ślepsk Malow Suwałki


Trefl Gdańsk

06.10.2022
21:00

Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
10.06.2022 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.7590 4.8552
USD 0.00% 4.7928 4.8896
GBP 0.00% 5.4483 5.5583
CHF 0.00% 4.8609 4.9591
Dodaj nowe ogoszenie