12.02.2024

Jest zgoda na Polsko-Litewski Transgraniczny Obszar Funkcjonalny. Popłyną unijne pieniądze?

Jacek Brzozowski, wojewoda podlaski, spotkał się w niedzielę w Sejnach z samorządowcami z powiatów suwalskiego i sejneńskiego.

Była to okazja, żeby przekazać decyzję z Ministerstwo Spraw Zagranicznych dotyczącą zgody na utworzenie Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej "Polsko-Litewski transgraniczny obszar funkcjonalny".Dzięki niej poszczególne podmioty będą mogły m.in. pozyskiwać fundusze europejskie na projekty.

Tematy spotkania obejmowały też program Maluch+, kwestie związane z infrastrukturą drogową oraz wyzwania szkół.

 - Dziękuję za wartościową dyskusję. Bardzo zależy mi na efektywnej współpracy z samorządami, dlatego takie spotkania są niezwykle istotne - mówił wojewoda.

Europejska Grupa Współpracy Terytorialnej „Polsko-Litwa transgraniczna strefa funkcjonalna”

W maju 2023 roku merowie litewskich rejonów łoździejskiego, kalwaryjskiego i wyłkowyskiego oraz wójtowie polskich gmin Puńsk, Wiżajny, Rutka-Tartak, Giby, Krasnapol, Jeleniewo, Szypliszki, gminy wiejskiej Sejny i burmistrz miasta Sejn podpisali deklarację o utworzeniu Europejskiej Grupy Współpracy Terytorialnej „Polsko-Litwa transgraniczna strefa funkcjonalna”.

Podpisanie tej umowy zostało zatwierdzone wcześniej przez rady gmin. Potem czekano na zgodę MSZ obu krajów.

Siedzibą został Puńsk. Lokum znajdzie w nowobudowanej bibliotece.

Pieniądze bezpośrednio z Komisjii Europejskiej 

Celem Europejskiej Grupy Współpracy Terytorialnej jest rozwój litewskich i polskich regionów przygranicznych, współpraca, poprawa warunków życia oraz wzmocnienie spójności gospodarczej i społecznej.

Ważne jest promowanie nie tylko zaangażowania instytucji samorządowych we wspólne działania, ale także angażowanie sektora pozarządowego, środowiska biznesowego na rzecz rozwoju nowych produktów turystycznych.

Witold Liszkowski, wójt gminy Puńsk nie kryje, że głównym celem Ugrupowania będzie pozyskiwanie bezpośrednio z Komisji Europejskiej  funduszy na rozwój gmin i miast regionu.

- Wspólne prace i inicjatywy mające na celu wzmocnienie transgranicznej strefy funkcjonalnej między Litwą a Polską są niezwykle ważne i potrzebne. Nie mam wątpliwości, że ta grupa współpracy przyczyni się konkretnymi działaniami do rozwoju infrastruktury transgranicznej strefy funkcjonalnej i poprawy warunków życia - powiedziała o podpisanej umowie mer rejonu łoździejskiego Ausma Miškinienė.

Swoje zadfania Ugrupowanie będzie realizowało w szczególności poprzez projekty współpracy terytorialnej współfinansowane przez Unię Europejską za pomocą Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego lub Funduszu Spójności, jak również poprzez projekty bez finansowego wkładu Unii Europejskiej, a przy pomocy projektów finansowanych ze środków pochodzących z innych źródeł zagranicznych, publicznych i prywatnych środków krajowych oraz środków własnych członków ugrupowania.

Ugrupowanie może uczestniczyć w zarządzaniu i wdrażaniu programów lub części programów finansowanych przez Unię Europejską, a w szczególności polsko-litewskich transgranicznych mikroprojektów i projektów sieciowych.

WYG

Źródła i fot: PUW; UG Puńsk

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Zapraszamy na relację na żywo


Ślepsk Malow Suwałki


PGE Skra Bełchatów

29.02.2024
17:00

Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
02.29.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
28.02.2024

szukam pracy

Dodaj nowe ogoszenie