05.08.2022

Kładka nad Kanałem Bystrym w Augustowie. Inwestycja za 4 mln zł cieszy zwłaszcza rowerzystów [foto]

Nowa kładka powstała przy moście na drodze wojewódzkiej 664 w stronę Lipska. Znacznie ułatwi przemieszczenie się rowerzystów. Inwestycja została dofinansowana przez samorząd województwa.

W uroczystym otwarciu, w czwartek, 4 sierpnia uczestniczył Paweł Wnukowski, radny wojewódzki i przewodniczący Komisji Rozwoju, Gospodarki, Infrastruktury i Promocji Sejmiku Województwa Podlaskiego oraz Mariusz Nahajewski, dyrektor Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Białymstoku.

Do tej pory trasa dla jednośladów kończyła się przed mostem i ponownie zaczynała tuż za nim. Rowerzyści musieli przeprowadzać swoje pojazdy bardzo wąskim chodnikiem. Teraz mogą bez problemu korzystać ze szlaku Green Velo, który wiedzie przez nowo otwartą kładkę.

– Cieszę się z nowej kładki. To ważna inwestycja dla ludzi, dla ich bezpieczeństwa i wygody. Mam dziś potężną satysfakcję, że wspólnie doprowadziliśmy do budowy i uruchomienia tego mostu, tak ważnego dla mieszkańców i turystów. Ta kładka biegnie przy ważnej drodze wojewódzkiej prowadzącej do Lipska, o której cały czas myślimy i chcemy ją wyremontować. Oczywiście z wybudowaniem ścieżki rowerowej aż do samego Lipska. To stworzy wspaniałą sieć ścieżek rowerowych w naszym powiecie. Warto zaznaczyć, że w poprzednim roku ważna część tej drogi, właśnie ze ścieżką rowerową, została ukończona na odcinku Lipsk - granica państwa – mówił Paweł Wnukowski.

Prace inwestycyjne podzielono na dwie części. Obok istniejącego mostu nad Kanałem Bystrym w Augustowie wykonano kładkę dla rowerzystów o długości 65 m i szerokości blisko 3,5 m. Powstała także ścieżka o długości 124 m łącząca istniejącą infrastrukturę rowerową w obrębie kanału, z nowo wybudowanym obiektem.

– Kładka z pewnością zapewni właściwe warunki bezpieczeństwa ruchu na tym odcinku drogi wojewódzkiej. Prace remontowe trwały od zeszłej jesieni do połowy lipca, zakończyły się nieco przed czasem – powiedział Mariusz Nahajewski, dyrektor Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Białymstoku.

Przez kilka miesięcy na trasie do Lipska obowiązywał ruch wahadłowy. Obserwować mogliśmy pracę wielkich dźwigów i innych maszyn budowlanych. Inwestycja została zrealizowana kompleksowo, z całą niezbędną infrastrukturą, czyli kanalizacją i oświetleniem. Miasto Augustów partycypowało w kosztach, współfinansując budowę oświetlenia. Kładka ma 66 metrów długości i przechodzi nad Kanałem Bystrym delikatnym łu

W ramach projektu wykonano także oświetlenie kładki oraz kanalizację deszczową. Koszt inwestycji to 4,2 mln zł, większość została dofinansowana z budżetu województwa. 630 tys. zł to kwota, jaką wsparło inwestycję Ministerstwo Infrastruktury, a 50 tys. zł to pieniądze przekazane przez Urząd Miejski w Augustowie.

W czwartkowej uroczystości uczestniczyli także: Mirosław Karolczuk - burmistrz Miasta Augustów, Bogdan Dyjuk - radny wojewódzki, mieszkańcy, a także turyści.

- Prośby mieszkańców na temat kładki docierały do mnie już w poprzedniej kadencji. Dlatego w kampanii wyborczej obiecałem, że dołożę starań, aby pozyskać dla Augustowa kładkę nad Bystrym. Dziś wszyscy możemy się cieszyć z bezpiecznej kładki z pięknym widokiem na nasz Kanał Bystry. Rowerowa wycieczka z dziećmi do Sajenka jest od teraz dużo bezpieczniejsza i nie wymaga przeprawy przez most z samochodami – powiedział burmistrz Augustowa Mirosław Karolczuk.

Z okazji otwarcia kładki, list do uczestników spotkania skierował marszałek Artur Kosicki. 

Na otwarcie kładki przyjechała grupka młodych rowerzystów, którzy zostali zaproszeni do przerwania wstęgi. Augustowską tradycją stało się już otwieranie nowych inwestycji wspólnie z mieszkańcami. Tak było również dzisiaj. Dla rowerzystów, którzy odpowiedzieli na zaproszenie miasta, burmistrz przygotował pamiątkowe upominki.  Młodzi mieszkańcy otrzymali między innymi bidony na wodę i odblaskowe opaski z miejskim logo.

Źródła i fot.: Wrota Podlasia i UM Augustów

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
08.15.2022 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.6330 4.7266
USD 0.00% 4.4724 4.5628
GBP 0.00% 5.4757 5.5863
CHF 0.00% 4.7706 4.8670
15.08.2022

Wynajm

15.08.2022

Wynajem

15.08.2022

Wynajem

15.08.2022

Wynajem

Dodaj nowe ogoszenie