03.12.2022

Koło Diabetyków w Raczkach. Warsztaty Zero Waste ze zwyciężczynią Master Chefa

Jak gotować zdrowo, robić mądrze zakupy i nie marnować żywności – między innymi na takie pytania można było uzyskać odpowiedzi w sobotę w Raczkach. W Gminnym Ośrodku Kultury odbyły się warsztaty ze zwyciężczynią dziewiątej edycji popularnego programu kulinarnego Master Chef – Olą Juszkiewicz.

Warsztaty zorganizowało Koło Diabetyków.

W warsztatach wzięło udział 15 osób: diabetycy, przyjaciele Koła i młodzież ze Szkoły Podstawowej w Raczkach.

- Cukrzyca jest chorobą przewlekłą. Trzeba nauczyć się z nią żyć i ją zaakceptować. Organizowaliśmy już wiele wykładów z dietetykami i  diabetologami, teraz narodził się pomysł żeby zaprezentować coś innego -  warsztaty zero waste, dosłownie zero odpadów. Idea ta narodziła się jako odpowiedź na mocno konsumpcyjny styl życia ludzi, przynoszący szkody środowisku naturalnemu. Zero waste zyskuje coraz większy rozgłos i popularność, zwłaszcza w dzisiejszych trudnych czasach, gdzie trzeba racjonalnie robić zakupy i nie marnować żywności. Przemyślane decyzje, związanie z zakupem żywności, bezpośrednio przekładają się na stan środowiska naturalnego. Zamiast wyrzucać i marnować niewykorzystane jedzenie, lepiej wcześniej dobrze zaplanować posiłki, a także kupić tylko tyle produktów, ile faktycznie potrzeba. Jedzenia nie powinno się wyrzucać. Zero waste to także przyjęcie ekologicznej i etycznej postawy, motywowanej troską o kondycję środowiska naturalnego – tłumaczy Ewa Ostapowicz, pielęgniarka i organizatorka warsztatów.

Ich uczestnicy po okiem Oli Juszkiewicz wykonali pesto, gazpacho z warzyw, sałatkę z kalarepki, przyrządzili brokuła i sos winegret, dobrze się przy tym bawiąc i integrując. Powstały pyszne i bardzo zdrowe potrawy.

Koło Diabetyków w Raczkach działa od kwietnia 2016 roku.

 - Na początku zrzeszało 25 osób. Powstało w odpowiedzi na potrzeby lokalnej społeczności wraz ze wzrostem zachorowań na cukrzycę na terenie naszej gminy. Działaliśmy prężnie do czasów pandemii, która niestety zmniejszyła nasze szeregi, obecnie w Kole jest 17 osób. Wspieramy osoby, u których zdiagnozowano chorobę, prowadzimy akcje edukacyjne na temat cukrzycy oraz zdrowego stylu życia, czyli co robić, aby nie zachorować. Na pewne rzeczy można wpłynąć. Wiele zależy od diety i aktywności fizycznej. Wykonujemy też badania przesiewowe przy okazji imprez plenerowych – opowiada Ewa Ostapowicz.

Akcje Koła Diabetyków Raczkach to m.in.: wyjazdy edukacyjne - Obiady Czwartkowe w Białymstoku, spotkania z zaprzyjaźnionymi Kołami, integracyjne ogniska - spotkania międzypokoleniowe, czy organizacja Światowych Dni Walki z Cukrzycą

- Nasze działania nie byłyby możliwe bez dotacji ze strony gminy. Cukrzyca to poważna choroba społeczna, nieleczona prowadzi do wielu groźnych powikłań. Wciąż jest  zbyt mało nagłośniona. Zdecydowanie za mało uwagi poświęca się na jej profilaktykę- podkreśla E. Ostapowicz.

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Zapraszamy na relację na żywo


Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle


Ślepsk Malow Suwałki

29.03.2024
20:30

Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
03.29.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
28.03.2024

mieszkanie

Dodaj nowe ogoszenie