23.09.2024

Koło Gospodyń Wiejskich w Przystawańcach w finale kulinarnej Bitwy Regionów [zdjęcia]

W niedzielę, 22 września na placu św. Wojciecha w Gnieźnie koła gospodyń wiejskich z całej Polski – 16 finalistów zmagań wojewódzkich – walczyły o tytuł najlepszej potrawy regionalnej.

Celem konkursu jest przede wszystkim promowanie regionalnych potraw oraz bogactwa i różnorodności lokalnych tradycji kulinarnych.

W rywalizacji brało udział Koło Gospodyń Wiejskich ze wsi Przystawańce w gminie Puńsk, prezentując i dając gościom imprezy pokosztować potrawkę z gęsiny, która ma korzenie w tradycjach wiejskich, gdzie gęsi były hodowane i stanowiły ważny element diety chłopów.

Tym razem panie z Przystawańc nie stanęły na podium, ale obecność w gronie 16 najlepszych kół gospodyń wiejskich w kraju,  to już wielki zaszczyt i docenienie ich kulinarnej sztuki.

Pomocy w wyjeździe udzielił Urząd Gminy w Puńsku, a panie z Przystawańc serdecznie i miło zostały przyjęte przez gospodynie z Jankowa Dolnego, w gminie Gniezno.

- W naszej miejscowości gościło Koło Gospodyń Wiejskich w Przystawańcach  spod litewskiej granicy (Puńsk). Przyjechały na Finał Bitwy Regionów, a ich finałowym daniem była gęsina w roli głównej. Ugościliśmy je serdecznie, a one przywitały nas śpiewająco - ogłosiło na swoim profilu społecznościowym KGW w Jankowie.

Wyniki Konkursu:

Pierwsze miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich Noskowo-Radomice-Strzyżewo „Feniks” z powiatu wrzesińskiego. Jury doceniło potrawę, której pełna nazwa to: "Gęsina nie tylko na imieniny Marcina, sosem z wina porzeczkowego otulona, modrą opasana i hyćką zapijana, na wielkopolskim talerzu podana.

Druga lokata dla KGW  Jaktorów „Jaktorowskie Turzyce” z województwa mazowieckiego za „Turzycowy Rosół z bażanta z pierożkami faszerowany bażantem i jeleniem”.

Trzecia pozycja dla KGW z Durąga, w gminie Ostróda za „Żąsies śiupiny (potrawka z dzika), czyli dzika golonka na gofrze ziemniaczanym, w towarzystwie chrzanowej bitej śmietany.

Laureaci otrzymali nagrody pieniężne, a wszystkie Koła otrzymały ekskluzywne nagrody rzeczowe.

Na scenie występowały zespoły i kapele ludowe,  a w namiotach Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi trwały warsztaty bibułkarskie, stolarskie oraz garncarskie. 

WYG

Źródła i fot: Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi; KGW Jonkowo Dolne; Justyna Rupniewska

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
06.20.2025 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.2325 4.3181
USD 0.00% 3.6840 3.7584
GBP 0.00% 4.9518 5.0518
CHF 0.00% 4.5066 4.5976
20.06.2025

Przyczepa wywrotka

20.06.2025

Żuk z wywrotem

Dodaj nowe ogoszenie