14.04.2021

Koło Gospodyń Wiejskich w Puńsku z wyróżnieniem [zdjęcia]

Palmy, jajka, baranki i inne ozdoby uświetniły podlaski konkurs „Tradycyjna ozdoba wielkanocna wykonana przez Koło Gospodyń Wiejskich”, którego organizatorem był Zarząd Województwa Podlaskiego.

O wynikach rywalizacji poinformował w środę (14.04) w czasie wirtualnego spotkania z uczestnikami konkursu Stanisław Derehajło, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego.

Celem konkursu była promocja dziedzictwa kulturowego województwa podlaskiego, propagowanie tradycyjnych wartości i historii lokalnych wspólnot oraz budowanie i wzmacnianie tożsamości lokalnej mieszkańców regionu.

Na konkurs wpłynęło 69 ozdób wielkanocnych wykonanych przez 35 Kół Gospodyń Wiejskich (KGW).

- Wszystkie ozdoby były bardzo ciekawe - dobrze, że wzięłyście udział, mimo takiego czasu - powiedział na początku wicemarszałek Stanisław Derehajło.

Podkreślił, iż oczekuje na powrót do aktywności, kiedy koła będą mogły uczestniczyć w kolejnych konkursach i szkoleniach wprowadzających w świat zachowania kultury i tradycji.

Nadesłane prace były oceniane przez komisję konkursową, w skład której weszli m.in.: przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, wojewódzkich instytucji kultury oraz regionalnych mediów.

Komisja konkursowa oceniała m.in. oryginalność i pomysłowość w zobrazowaniu tradycyjnych wartości i historii lokalnych wspólnot oraz walory estetyczne i artystyczne pracy. Liczyła się technika wykonania tradycyjnych ozdób wielkanocnych ze szczególnym uwzględnieniem subregionów i małych ojczyzn województwa podlaskiego.

Ostatecznie komisja przyznała trzy pierwsze miejsca oraz trzy wyróżnienia:

I miejsce - Koło Gospodyń Wiejskich w Olendach za pająka wielkanocnego,

II miejsce - Koło Gospodyń Wiejskich w Wąsoszu za wielkanocnego baranka,

III miejsce - Koło Gospodyń Wiejskich w Długołęce za jajka skrobane.

Wyróżnienia z kolei otrzymały koła w Lemanie, Puńsku  za palmę wielkanocną z zajączkiem oraz - ponownie - w Wąsoszu – za palmy wielkanocne.

- Kobiety są nośnikami tradycji - podkreśliła. - Dlatego ta inicjatywa jest bardzo cenna, bo trafia w większości do kobiet, które kultywują to, co wynika z tradycji.

Zarząd województwa ufundował nagrody w postaci sprzętu agd, książek, obrazów, płyt. Zostaną one wręczone nieco później, gdy sytuacja epidemiologiczna na to pozwoli.

Panie z Kół Gospodyń Wiejskich nie tylko wspólnie robią ozdoby, pieką, smażą i gotują, ale i zajmują się wieloma innymi ciekawymi zajęciami. Organizują spotkania z innymi kołami, aby wymienić się doświadczeniami, obchodzą wspólnie różne święta.

 KGW w Puńsku

Panie z KGW w Puńsku często spędzają aktywnie czas ( gdy akurat nie ma ograniczeń) na miejscowym boisku i placu z urządzeniami rekreacyjnymi.

Porządkują stare cmentarze w miasteczku, w tym nie tylko katolicki, ale m.in. i żydowski.

Organizują liczne wycieczki, gdy tylko to możliwe. Były w Kolnie na spotkaniu z premierem rządu RP, w Tauroszyszkach ze swoimi wypiekami na święcie kukurydzy, na trójstyku granic w Bolcach, Pięknej Górze ze w Gołdapi, dożynkach w Sejnach, Augustowie, Dowspudzie.

Mają nawet swój profil na Facebooku, bo jedna z członkiń KGW jest informatykiem.

 

Marcin Nawrocki, Edyta Chodakowska-Kieżel; WYG

Fot.: Piotr Babulewicz i KGW Puńsk

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
04.25.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie