04.11.2021

Komunikacja, transport, logistyka i nowoczesne technologie. Konferencja w PUZ [zdjęcia]

„Przyjazna komunikacja to poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego” pod takim hasłem odbyła się wyjątkowa konferencja w Państwowej Uczelni Zawodowej w Suwałkach.

W spotkaniu, organizowanym przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Suwałkach, Suwalską Specjalną Strefę Ekonomiczną oraz Uczelnię wzięli udział przedstawiciele służb mundurowych, firm transportowych, dyrektorzy ośrodków szkolenia kierowców, czy samorządowcy w regionie.

  • Rafał Malinowski z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych  i Autostrad przedstawił na początku realizowane inwestycje drogowe w Polsce północno-wschodniej oraz plany na najbliższe lata – w tym wyczekiwaną S8, łączącą  Suwałki i Białystok.
  • Podinsp. Dariusz Martynko z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku omówił stan bezpieczeństwa na drogach województwa podlaskiego. Od stycznia do września tego roku na drogach w województwie podlaskim zginęły już 63 osoby. Najczęstszymi przyczynami wypadków są: niedostosowanie prędkości do warunków ruchu oraz nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu. Podinspektor mówił również o Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa (do września mieszkańcy zgłosili niemal 9000 przypadków!) oraz akcji STOP Agresji Drogowej
  • O transporcie i logistyce jako niezbędnych elementach rozwoju regionu mówiła natomiast dr Milena Domasiewicz, wykładowca PUZ w Suwałkach, która skupiła się przede wszystkim na innowacjach i rozwoju centrów logistycznych.
  • Leszek Dec, prezes Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, omówił rozwój SSSE w kontekście potrzeb komunikacyjnych
  • Bezpieczeństwo i mobilność gwarancją atrakcyjności regionu suwalskiego dla młodego pokolenia to temat wystąpienia Piotra Wasilewskiego (Współprzewodniczącego Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem). Przedstawiony został tu punkt widzenia młodzieży i problemy komunikacyjne i infrastrukturalne, z którymi borykają się na co dzień.
  • O nowoczesnych technologiach, które zwiększają bezpieczeństwo ruchu drogowego mówił z kolei dr inż. Wiktor Jakubowski, prof. PUZ w Suwałkach – Dziekan Wydziału Politechnicznego. Do nich zaliczył m. in.: tzw. aktywny stop, inznak (inteligentne znaki drogowe), krajowy system zarządzania ruchem drogowym, czy systemy sterowania ruchem miejskim.
  • Konferencję zakończył Artur Borawski (Dyrektor zarządzający marką Hyundai), który prezentował najnowsze systemy poprawiające bezpieczeństwo, w które wyposażone są współczesne samochody, m. in.: wyświetlacz head-up, highway driving assist 2, asystent monitorowania martwego pola, ostrzegania o ruchu poprzecznym, czy unikania kolizji podczas cofania.

Patronat honorowy nad konferencją objęli: Jarosław Zieliński, poseł na Sejm RP i Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego.

 

PUZ w Suwałkach

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
05.22.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie