31.03.2020

Koronawirus - nowe obostrzenia. Młodzi tylko z rodzicami, zamknięte zakłady fryzjerskie i parki

Od wczoraj liczba zakażonych koronawirusem w Polsce wzrosła o 77 nowych przypadków potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. W sumie zakażone koronawirusem są już 2132 osoby. Zmarło 31.

Dziewięć kolejnych osób, które zmarły minionej doby, to: 71-letni mężczyzna ze szpitala w Poznaniu, 83-letnia kobieta ze szpitala w Tychach, 32-letnia kobieta i 80-letni mężczyzna ze szpitala w Łańcucie, 71-letni mężczyzna, 87-letnia kobieta i 73-letnia kobieta ze szpitala w Radomiu, wszyscy z chorobami współistniejącymi, 73-letnia kobieta ze szpitala w Tychach, która była w stanie ciężkim i miała choroby współistniejące oraz 60-letni mężczyzna ze szpitala w Biłgoraju.

Na dzisiejszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki poinformował o kolejnych zakazach w związku z epidemią, które zaczną obowiązywać od srody, 1 kwietnia.

- Nie ma szczepionki i nie ma leku na koronawirus. - tłumaczył minister zdrowia Łukasz Szumowski. - Stąd potrzeba izolacji społecznej.

- Zakaz wychodzenia ludzi młodych to pokłosie weekendowych spotkań. Stąd zamknięcie parków czy bulwarów. Te obostrzenia, które wprowadzamy są po to by ograniczyć kontakty społeczne, a tym samym spowolnić wzrost zachorowań na koronawirus - kontynuował minister.

- Obecnie codziennie mamy 200-250 nowych zakażeń. Wszystkie modele dotyczące przebiegu epidemii mówią o podwajaniu co kilka dni tych przyrostów. Musimy ograniczyć nasze kontakty, żeby ograniczyć przyrosty, ale nie o 50 proc. tylko o 80-90 proc - mówil Łukasz Szumowski.

Oto nowe obostrzenia:

- Dzieci i młodzież, które nie ukończyły 18 roku życia, nie będą mogły wyjść z domu bez opieki. Tylko obecność rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego usprawiedliwia ich obecność na ulicy.

- Zostaje wprowadzony obowiązek utrzymania minimum 2-metrowej odległości między pieszymi. Dotyczy to także rodzin i bliskich. Wyłączeni z tego obowiązku będą: rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13 roku życia), osoby niesamodzielne.

- Zamknięte zostaną parki, bulwary i plaże, wypożyczalnie rowerów miejskich i miejsca rekreacji

- Zamknięte zostaną wszystkie zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, salony tatuażu i piercingu.

-  W weekendy zamknięte zostaną wielkopowierzchniowe sklepy budowlane. Otwarte pozostają sklepy spożywcze, apteki i drogerie.

- Ograniczenia w liczbie klientów: 

   sklepy i punkty usługowe – max. 3 osoby na kasę lub stanowisko do płacenia,

  targowisko – max. 3 klientów na punkt handlowy,

  placówki pocztowe – max. 2 osoby na okienko pocztowe.

- W sklepach będzie mogło przebywać co najwyżej trzy razy tyle osób, ile jest w nim kas. Przed wejściem do sklepu obowiązkowe będzie zakładanie rękawiczek.

- Między godz. 10 a 12 ze sklepów będą mogli korzystać wyłącznie seniorzy

- Pracodawcy będą musieli zapewnić dodatkowe środki bezpieczeństwa pracownikom. Stanowiska pracy muszą być oddalone od siebie o co najmniej 1,5 metra. Pracownicy mają obowiązek używania rękawiczek, a także mieć dostęp do płynów dezynfekujących.

- Formuła kwarantanny zostanie rozszerzona. Od dzisiaj ci, którzy zostaną jej poddani, mają pozostawać w izolacji również od swoich bliskich. Jeżeli ktoś będzie odbywać kwarantannę w swoim domu, poddani jej będą wszyscy domownicy.

- Na czas pandemii odwołane będą wszystkie zabiegi rehabilitacyjne, które nie są konieczne.

- Zamknięte zostają hotele i miejsca noclegowe, z wyjątkiem tych przeznaczonych do kwarantanny i na pobyty służbowe. Goście, którzy przebywają w tych obiektach muszą się wykwaterować do czwartku, 2 kwietnia 2020 roku.

- Na stacjach benzynowych i w punktach handlowych wprowadzony zostaje obowiązek dezynfekcji po każdym kliencie miejsc przez niego dotykanych, takich jak dystrybutory paliwa czy terminale płatnicze.

Większość powyższych ograniczeń wchodzi w życie od środy 1 kwietnia. Od czwartku 2 kwietnia obowiązują ograniczenia w zakładach pracy.

- Musimy zrobić wszystko, aby uniknąć najgorszego scenariusza. Nie możemy pozwolić sobie na rozprężenie. W wyniku obserwacji i analiz najlepszych praktyk z całego świata zdecydowaliśmy się na nowe ograniczenia - tłumaczył premier Morawiecki, dodając, że "musimy nadal ograniczać dystans społeczny". Zaznaczył, że ma informacje, że do nowych zakażeń dochodziło "w parkach i na bulwarach".

- Jeśli ograniczymy kontakty między ludźmi to mamy możliwość spowolnić chorobę. Stąd ograniczenia, o których mówił premier - podumowal Łukasz Szumowski.

 

 

Zobacz nowe obsotrzeżenia, ograniczenia, zakazy

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
09.22.2023 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
21.09.2023

Szukam pracy

Dodaj nowe ogoszenie