23.02.2021

Kradzież na oponę i na kolec. Złodzieje wciąż próbują nowych metod

Przestępcy uszkadzają oponę, a następnie korzystają z odwróconej uwagi kierowcy i kradną cenne przedmioty z wnętrza samochodu.

W minionym tygodniu do suwalskiej Policji zgłosił się kierowca hyundaia, który zaabsorbowany przekutą oponą, pozostawił otwarty samochód. W tym czasie złodziej zabrał z samochodu portfel wraz dokumentami. Poszkodowany oszacował straty na ponad 1200 złotych. Policjanci ostrzegają kierowców przed metodą ,,na kolec”, ,,na koło”.

- Złodzieje działają zazwyczaj przy obiektach handlowych, sklepach i bankomatach. Najpierw upatrują swoją ofiarę. Obserwują, jakie samochody wjeżdżają na parking i kto z nich wysiada. Najczęściej wybierają samochody,w których znajduje się tylko kierowca i mają nadzieję na spory łup. Następnie podchodzą do wytypowanego pojazdu i przecinają oponę lub podstawiają specjalny kolec. Później już nie spuszczają jego właściciela z oczu. Kierowca najczęściej dopiero po przejechaniu krótkiego odcinka drogi orientuje się, że „złapał gumę”. Gdy zatrzymuje się, by wymienić oponę lub zadzwonić po pomoc, zazwyczaj jest zbyt zaabsorbowany tym faktem, by zauważyć, że ma "towarzystwo". Wtedy złodzieje, wykorzystując nieuwagę pokrzywdzonego, podbiegają do samochodu i kradną wszystko to, co wartościowe - portfel, teczkę, torebkę, telefon laptop, a później znikają z łupem - opisują przestępczy proceder policjanci.

Funkcjonariusze apelują o ostrożność!

  • Bądźmy podejrzliwi zwłaszcza wtedy, gdy do usterki dojdzie po skorzystaniu z bankomatu czy opuszczeniu centrum handlowego. Jeśli zamierzamy opuścić samochód, wyłączmy silnik i zamknijmy pojazd.
  • Jeśli decydujemy się na naprawę koła, należy zamknąć okna i drzwi auta. Pamiętajmy, żeby w czasie wymiany nie zostawiać na dachu lub masce samochodu, żadnych przedmiotów, zwłaszcza saszetek czy portfeli z dokumentami i gotówką.
  • Przestępcy zamiast kolcami mogą posługiwać się plastikową butelką lub drutem umieszczonym w nadkolu. Powodują one powstawanie hałasu i wywabiają zmotoryzowanych zza kierownicy.
  • Zdarza się też, że jeden ze złodziei oferuje swoją pomoc przy wymianie koła, by skuteczniej odwrócić uwagę kierowcy.
udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
03.08.2021 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.5133 4.6045
USD 0.00% 3.7492 3.8250
GBP 0.00% 5.2405 5.3463
CHF 0.00% 4.0567 4.1387
08.03.2021

Tokarz-Frezer

Dodaj nowe ogoszenie