Liceum ma głęboką tradycję edukacji litewskiej. W ciągu tych lat naukę w tej szkole ukończyło ponad 1,7 tys. absolwentów. Są rozsiani po całym świecie. Część, po ukończeniu studiów na Litwie lub w Polsce, wraca w rodzinne strony. Wszyscy nauczyciele obecnie pracujący w Liceum są jego byłymi uczniami.
Uroczystości rozpoczęto w piątek, 26 czerwca, od wieczornego meczu koszykówki. Wszak powszechne wiadomo, że Puńsk koszykówką stoi.
Oficjalne obchody rocznicowe odbyły się natomiast 27 czerwca w sali koncertowej Domu Kultury w Puńsku. Po ich zakończeniu odsłonięto kamień pamiątkowy upamiętniający 70. rocznicę powstania liceum. Potem był uroczysty koncert, zjazd absolwentów. Wspomnieniom i wzruszeniom nie było końca.
W uroczystościach wzięli udział zacni goście z kraju i z Republiki Litewskiej. Przybyli przedstawiciele litewskich resortów spraw zagranicznych i edukacji, wojewoda podlaski Jacek Brzozowski, kierownictwo powiatu sejneńskiego, władze gminy Puńsk na czele z wójtem Witoldem Liszkowskim oraz wielu innych gości, w tym m.in. Bożena Kamińska, pracownik Kancelarii Senatu RP, a wcześniej posłanka z Suwałk do Sejmu RP, wieloletnia dyrektor Młodzieżowego Domu Kulturyw Suwałkach, a następnie SOK.
- Rocznicowe uroczystości były okazją do wspomnień, odsłonięcia jubileuszowego pomnika oraz świętowania wieloletniej polsko-litewskiej współpracy. Nie da się opowiedzieć historii tej części naszego regionu bez wspomnienia o tej szkole – podkreślał w swoim przemówieniu wojewoda Jacek Brzozowski.- Jest ona najlepszym strażnikiem litewskiej kultury, języka oraz narodowej tożsamości. „Kto ojczyzny nie kocha, nie zna jej piękna, ten szczęścia nie zazna w pełni” – Jacek Brzozowski zacytował słowa wielkiego litewskiego poety epoki romantyzmu, Jonasa Mačiulisa-Maironisa.
Wojewoda zwrócił uwagę, że Liceum, założone w 1956 roku, jest jedyną szkołą średnią w Polsce z litewskim językiem nauczania, gdzie większość przedmiotów oraz obowiązkowy egzamin maturalny realizowane są w tym języku. Placówka odgrywa kluczową rolę w podtrzymywaniu tożsamości narodowej społeczności litewskiej, a jej absolwenci zasilają lokalne kadry urzędnicze, kulturalne oraz medyczne, a także licznie podejmują studia na Litwie.
- Mimo wyzwań związanych z brakiem litewskojęzycznych podręczników, szkoła utrzymuje wysoki poziom nauczania, czego dowodem są liczne wyróżnienia, prestiżowa Nagroda Języka Litewskiego oraz wysokie lokaty w rankingu „Perspektywy”. Dopełnieniem wszechstronnego rozwoju uczniów są sukcesy artystyczne w ramach szkolnego chóru i zespołu tanecznego, a także wybitne osiągnięcia sportowe koszykarskich drużyn dziewcząt i chłopców na szczeblu wojewódzkim oraz ogólnopolskim - podkreślał wojewoda.
- Miałam wyjątkową przyjemność uczestniczyć w uroczystościach 70-lecia Liceum imienia 11 Marca z litewskim językiem nauczania w Puńsku. Oficjalne uroczystości zakończył przepiękny koncert, w którym wzięli udział nauczyciele, uczniowie oraz absolwenci. To piękny przykład integracji społecznej. Wyrazy uznania organizatorom - dzieliła się wrażeniami po uroczystościach Bożena Kamińska.
W uroczystościach wziął także udział Cezary Cieślukowski, przewodniczący Sejmiku Województwa Podlaskiego, który wraz z radnym wojewódzkim z Sejn Waldemarem Kwaterskim udekorował Liceum Odznaką Honorową Województwa Podlaskiego.
- Wspólnie z radnym Waldemarem Kwaterskim miałem zaszczyt udekorować szkołę Odznaką Honorową Województwo Podlaskie za wybitne osiągnięcia edukacyjne i wychowawcze. Placówka odgrywa kluczową rolę w podtrzymywaniu tożsamości narodowej społeczności litewskiej, a jej absolwenci, a było ich w ciągu 7 dekad ponad 1730, zasilają lokalne kadry urzędnicze, kulturalne oraz medyczne, a także licznie podejmują studia w Polsce i na Litwie. Absolwentami liceum są min. obecny wójt gminy Puńsk Witold Liszkowski i jego zastępca Jan Wojczulis, z którymi mam przyjemność współpracować od wielu lat. Dopełnieniem wszechstronnego rozwoju uczniów są sukcesy artystyczne w ramach szkolnego chóru i zespołu tanecznego, a także wybitne osiągnięcia sportowe koszykarskich drużyn dziewcząt i chłopców na szczeblu wojewódzkim oraz ogólnopolskim. Serdeczne gratulacje szkole, jej dyrektrorowi, nauczycielom, wychowawcom, uczniom i absolwentom - relacjonuje przewodniczący Sejmiku Wojewódzkiego.
Liceum na medal
Liceum Ogólnokształcące z Litewskim Językiem Nauczania im. 11 Marca w Puńsku jest jedyną ponadgimnazjalną szkołą z litewskim językiem nauczania w Polsce. Uczy się obecnie niespełna 100 uczniów, pracuje kilkunastu nauczycieli. Wszystkie przedmioty, oprócz historii, geografii i języków, są wykładane po litewsku. Uczniowie uczą się z polskich podręczników, według programów nauczania, zatwierdzonych przez Ministra Edukacji. Dodatkowo wykładana jest historia i geografia Litwy.
Liceum w Puńsku w rankingu Wydawnictwa „Perspektywy” od lat dostaje brązowy medal. W opublikowanym w styczniu 2026 roku rankingu za 2025 rok, Liceum zajęło 16. miejsce w rankingu wojewódzkim i 713. w Polsce (rok wcześniej odpowiednio 27. i 972. miejsce). Najlepszy wynik szkoła osiągnęła w 2020 roku. Wówczas Liceum zajmowało 6. miejsce w województwie i 209. w kraju
Po ukończeniu liceum ok. 70% młodzieży kontynuuje naukę na wyższych uczelniach Polski i Litwy. Ostatnio coraz więcej absolwentów wybiera litewskie uczelnie. W 1992 r. Liceum nadano imię 11 Marca. W ten sposób została upamiętniona data restytucji państwowości Litwy.
Nie tylko nauka
Swoje zdolności i zainteresowania licealiści rozwijają na licznych zajęciach pozalekcyjnych. Szkoła oferuje bogatą sieć kółek zainteresowań. Działa grupa taneczna "Šalčia", kółko miłośników poezji, szkolny chór "Pašešupiai", kółko dramatyczne, sekcje piłki koszykowej. Uczniowie, myślący o zawodzie dziennikarza, mogą próbować sił w szkolnej gazetce "Demesio". Grupy artystyczne uczestniczą w różnych świętach i uroczystościach, wyjeżdżają do innych szkół, biorą udział w konkursach i przeglądach w kraju i za granicą. W szkole odbywają się ciekawe imprezy przygotowane przez uczniów np. otrzęsiny, wieczór adwentowy, spotkanie wigilijne, pożegnanie abiturientów i inne.
- Czas w szkole upływa szybko, gdyż nikt w niej się nie nudzi. Oprócz nauki uczniowie mają możliwość atrakcyjnie spędzić czas wolny oraz rozwijać swoje zdolności i zainteresowania. Dlatego u nas mniej agresji, problemów, alkoholizmu, narkomanii i innych patologii społecznych – zapewnia kierownictwo szkoły.
WYG
fot: Podlaski Urząd Wojewódzki (Fot: Krzysztof Zdanuczyk); LO Puńsk; Bożena Kamińska; Cezary Cieślukowski








