21.05.2024

Litewski wieczór w Suwałkach [zdjęcia]

W Hotelu Loft 1898 w Suwałkach, miał miejsce kolejny już w ciągu ostatnich lat „Wieczór Litewski”. Licznie zgromadzoną publiczność bawili duzi i mali artyści z naszego regionu.

Wystąpili wychowankowie i uczniowie litewskiego przedszkola i litewskiej szkoły w Suwałkach, zespół „ŠALCINUKAS”, działający przy Stowarzyszeniu Litewskiej Kultury Etnicznej w Puńsku, zespół suwalskiego oddziału Stowarzyszenia Litwinów w Polsce  „ANČIA”, kapela „ŠALCINIS” z Domu Litewskiego w Sejnach, suwalski litewski Zespół „SŪDUVA”, który zaprezentował premierę sztuki „Jūratė i Kąstys”.

Widzowie mieli też okazję i przyjemność podziwiać prace tkaczki Weroniki Valenskiene.

- Dziękujemy wszystkim uczestnikom i widzom - napisała w imieniu organizatorów wieczoru przewodnicząca Wspólnoty Litwinów w Polsce Jolanta Malinowska- Wiaktor

A organizatorami imprezy byli: Wspólnota Litwinów w Polsce; Stowarzyszenie Litwinów w Polsce; suwalski litewski Zespół „SŪDUVA”.

Sponsorzy: Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Litewskiej, program „Globalna Litwa”.

Pierwszy „Wieczór Litewski” odbył się w Suwałkach w 1907 roku.

W tym czasie podobne wieczory zaczęto organizować także na terenach wiejskich. Podczas nich pokazywano przedstawienia teatralne, wypowiadano monologi, śpiewano i tańczono.

Na wsi odbywały się one zwykle w stodołach, na klepiskach. Nazwa teatru stodolanego przetrwała do dziś, który nie tylko nazwą, ale i swoim repertuarem często przypomina dawne, tradycyjne „wieczory litewskie”. To pod strzechą narodził się teatr litewski.

Natomiast w Suwałkach pierwszy po 111 latach  przerwy „Wieczór Litewski” zorganizowano 28 czerwca 2018 roku z okazji 100. rocznicy odrodzenia Litwy. Sala Suwalskiego Ośrodka Kultury była wypełniona po brzegi. Wiele osób, które przybyły na wydarzenie, pozostało przed drzwiami.

Od tamtego czasu „Wieczór Litewski” w Suwałkach stał się imprezą cykliczną, odbywający się każdego roku.

WYG

Fot: Jolanta Malinowska-Wiaktor

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.22.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie