11.09.2020

Litwa łagodzi kryteria. Od poniedziałku wjeżdżający z Polski już nie będą przechodzić kwarantanny

W poniedziałek w suwalskich sklepach powinni pojawić się konsumenci z Litwy, a polscy turyści spokojnie będą mogli już jeździć do Wilna, Kowna czy Połągi.

Od 14 września kwarantanna na Litwie nie będzie już wymagana dla przybywających z Niemiec, Szwecji, Polski, Bułgarii, Norwegii, Islandii, Serbii i Liechtensteinu. Izolacja nie będzie również obowiązkowa dla osób przyjeżdżających z Łotwy i Estonii.

Kanada, Azerbejdżan, Kirgistan, Etiopia, Gambia, Bangladesz, Saint Vincent i Grenadyny oraz Wyspy Owcze zostały również wykluczone z zaktualizowanej w piątek listy krajów dotkniętych katastrofą.

Od najbliższego poniedziałku za kraje dotknięte koronawirusem będą uważane te, w których zapadalność przekracza 25 przypadków na 100 tysięcy mieszkańców w ciągu dwóch tygodni, zamiast 16 przypadków jak poprzednio - poinformował minister Zdrowia Republiki Litewskiej Aurelijus Veryga. Oznacza to, że także mieszkańcy Litwy będą mieli więcej możliwości podróżowania, ponieważ zwiększono się wskaźnik, według którego zatwierdzana jest lista krajów dotkniętych przez pandemię koronawirusa

Współczynnik zachorowalności na Litwie wynosi obecnie 15,6 przypadków na 100 tys. populacja.

Należy zauważyć, że za osoby narażone są uważane osoby powracające lub przybywające z krajów znajdujących się na liście krajów dotkniętych koronawirusem lub podróżujące przez kraje nim dotknięte. Izolacja jest dla nich obowiązkowa. Jednak izolacja nie jest wymagana, gdy ludzie podróżują samolotem bez opuszczania obszaru tranzytowego lotniska. Lista jest aktualizowana co tydzień. Obecnie nie ma na niej Polski.

Obowiązkowe przekazywanie danych przez podróżnych

Natomiast od 15 września br. każda osoba przybywająca lub wracająca na Litwę będzie zobowiązana przekazać swoje dane osobowe specjalistom z Narodowego Centrum Zdrowia Publicznego (NVSC) drogą elektroniczną – poinformowało w piątek Centrum i Ministerstwo Ochrony Zdrowia RL.

Każdy podróżny powracający na Litwę lub przybywający na Litwę lotami regularnymi, specjalnymi lub czarterowymi drogą powietrzną, morską lub lądową będzie musiał od wtorku 15 września przekazać swoje dane osobowe specjalistom z Narodowego Centrum Zdrowia Publicznego (NVSC) drogą elektroniczną. Oznacza to, że przed wejściem na pokład samolotu, promu, autobusu czy pociągu, osoba będzie musiała wypełnić formularz na stronie NVSC i okazać otrzymane potwierdzenie - tzw. Kod QR - w momencie wejścia na pokład pojazdu.

Jeśli osoba nie ma urządzenia mobilnego bądź dostępu do Internetu, przewoźnicy będą musieli umożliwić wypełnienie e-ankiety z wykorzystaniem urządzeń przewoźnika.

Ankietę papierową będzie można złożyć wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach, gdy z powodów obiektywnych, np. zakłóceń w dostawach Internetu, nie będzie można tego uczynić elektronicznie.

Przewoźnicy będą wówczas musieli udostępnić osobie wersję papierową ankiety i nie później niż w ciągu 1 dnia przekazać ją do Narodowego Centrum Zdrowia Publicznego.

W ankiecie osoba powinna podać imię i nazwisko, miejsce zamieszkania, odwiedzone kraje, osoby kontaktowe, numer lotu, miejsce siedzące w samolocie lub na promie. 

W przypadku, gdy osoba podróżowała samodzielnie drogą lądową, musi zarejestrować się w NVSC drogą elektroniczną najpóźniej w ciągu 12 godzin od momentu powrotu lub przybycia na Litwę.

Kwestionariusz NVSC można znaleźć pod adresem https://keleiviams.nvsc.lt/lt/form

 

WYG

Źródło: Ministerstwo Ochrony Zdrowia RL

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
08.06.2021 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4908 4.5816
USD 0.00% 3.7773 3.8537
GBP 0.00% 5.2679 5.3743
CHF 0.00% 4.1839 4.2685
05.08.2021

Gruz

Dodaj nowe ogoszenie