19.03.2018

Lokalna Grupa Rybacka Pojezierze Suwalsko-Augustowskie. Milion zł od Małych Raczek po Wiżajny [foto]

Wiejska świetlica-stanica wodna, plaża, boisko, ścieżka rowerowa i udogodnienia dla niepełnosprawnych turystów powstaną w naszym regionie dzięki kolejnej transzy pieniędzy z unijnego programu Rybactwo i Morze.

Umowy na dofinansowanie pięciu przedsięwzięć podpisywał w suwalskiej siedzibie Lokalnej Grupy Rybackiej Pojezierze Suwalsko-Augustowskiej, która wdraża program,  wicemarszałek województwa  Stefan Krajewski.

Suwalskie Starostwo Powiatowe jeszcze w tym roku za 300 tys. zł zbuduje ścieżkę pieszo-rowerową w Gawrych Rudzie, wiodącą do ośrodka zarybieniowego PZW, wykona tablice informacyjno-turystyczne oraz zorganizuje festyn w ramach zaplanowanych na pierwszą niedzielę września w Dowspudzie dożynek. Te trzy przedsięwzięcia kosztować będą w sumie 300 tys. zł, a dofinansowanie wynosi aż 250 tys. zł.

190 tys. zł otrzymała Gmina Suwałki na kosztującą 250 tys. zł budowę wiejskiego boiska w Sobolewie. To kolejny obiekt sportowy, po uroczyście otwartej w ubiegłym tygodniu hali Szkoły Podstawowej w Starej Folwarku, jaki zamierza oddać w tym roku do użytku wójt Tadeusz Chołko.      

Gmina Wiżajny, jak mówił wójt Jacek Pietrukiewicz, ma 27 jezior i ani jednej plaży z prawdziwego zdarzenia. Gmina zbuduje taką nad jeziorem Wiżajny, za terenem dorocznego festynu „Swojskie klimaty”. Powstanie tam kąpielisko z nowym pomostem i placem rekreacyjnym. Inwestycja pochłonie 400 tys. zł, w tym 250 tys. zł dofinansowania.

Ponad dwukrotnie droższe, bo szacowane na 815 tys. zł przedsięwzięcie wykonuje Stowarzyszenie Małoraczkowiacy Znad Rospudy. Na uroczystości podpisania umowy jego trzyosobowej reprezentacji przewodniczyła Anna Paciorko-Gawryłowicz. Jak opowiadała, do lipca przyszłego roku w Małych Raczkach ma stanąć świetlica wiejska, która będzie zarazem stanicą wodną dla spływających Rospudą kajakarzy.

 

 

Na co dzień ze świetlicy będą korzystały członkinie Koła Gospodyń Wiejskich, które przygotują regionalne przysmaki, koła różańcowego czy zespołu pieśni żałobnych

 Do budowy świetlicy-stanicy, w której ma powstać jedno miejsce pracy, program Ryby i Morze dołożył 250 tys. zł. Kolejne 300 tys. zł  Małoraczkowiacy pozyskali ze środków, jakimi dysponuje Suwalsko-Sejneńska Lokalna Grupa Działania. Reszta to środki własne, pochodzące na przykład z dochodu z niedawnego balu charytatywnego.

Miejsca pracy dla czterech nowych pracowników zostaną utworzone w Zajeździe Holiday w Starym Folwarku. Biuro Usługowo-Handlowe Mirage, kosztem ponad miliona zł, w tym 225 tys. zł to dofinansowanie z programu Ryby i Morze, ma przystosować cały obiekt dla niepełnosprawnych. Jak mówił właściciel, Mirosław Szyszko, dzisiaj osoby niepełnosprawne mogą korzystać tylko dwóch pokoi. Holiday zostanie rozbudowany także o windę.  

- Łącznie z dzisiejszymi, od stycznia podpisanych zostało już 19 umów z samorządami, instytucjami i organizacjami oraz przedsiębiorcami – mówi Cezary Cieślukowski, prezes Lokalnej Grupy Rybackiej Pojezierze Suwalsko Augustowskie, a zarazem radny sejmiku województwa podlaskiego. – W następnych tygodniach finalizowane będą kolejne z zakwalifikowanych wniosków, które w tym rozdaniu opiewają łącznie na prawie 6 mln zł. W przyszłym roku ogłosimy konkurs, w którym do rozdysponowania będzie podobna kwota.

Tekst i fot. Wojciech Drażba

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
05.21.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
20.05.2024

szukam pracy

Dodaj nowe ogoszenie