26.03.2013

Lokalny EKOrozwój

Młodzież z Gimnazjum imienia Marii Konopnickiej oraz Gimnazjum nr 3 w Suwałkach zorganizowała dziś (26.03.2013r.) w suwalskim Urzędzie Miejskim debatę młodzieżową dotycząca lokalnego ekorozwoju.

 


Ekorozwój – czyli to co robimy w naszym środowisku i otoczeniu by oszczędzać prąd, wodę czy ciepło. W tym temacie głos zabrali między innymi Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk oraz  Andrzej Chuchnowski, Przewodniczący suwalskiej Rady Miejskiej oraz prezesi suwalskich spółek komunalnych.

- Żyjemy w XXI wieku, w czasach, w których wzrasta tempo życia a co za tym idzie? Zużycie prądu czy wody. Ważne jest by zasoby wykorzystywać w sposób zrównoważony i rozsądny. Żeby tak się działo trzeba inwestować w nowoczesne technologie. W naszym mieście tylko w ostatnich dziesięciu latach zainwestowaliśmy kilkadziesiąt milionów złotych by wodę czy ciepło wykorzystywać lepiej i rozsądniej – taką tezą rozpoczął debatę Czesław Renkiewicz Prezydent Suwałk.


Całą myśl rozwinęli dokładniej prezesi suwalskich spółek komunalnych. Grzegorz Kochanowicz, prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji przygotował szczegółową prezentację w której opisał główne inwestycje w wodociągi i instalację sanitarną w Suwałkach.

– W naszym mieście 99% mieszkańców korzysta z wody dostarczanej przez wodociągi miejskie. 94% mieszkańców odprowadza ścieki do oczyszczalni. 97% nieczystości, które trafia do oczyszczalni nie trafią z powrotem do środowiska. Pozostałe 3 % to już czysta woda, która trafia do Czarnej Hańczy – opowiadał Kochanowicz.


Wszystko to dzięki wielomilionowym inwestycjom, które zrealizowało miasto Suwałki przy wsparciu pieniędzy z funduszy Unii Europejskiej. Dzięki temu średnie zużycie wody na jednego mieszkańca Suwałk w porównaniu do przeciętnego odbiorcy w Polsce jest kilkakrotnie niższe.


Podobnie sytuacja wygląda jeżeli chodzi o zużycie ciepła. Miasto Suwałki prowadzi wiele inwestycji, które ograniczają zużycie ciepła.

– Termomodernizacja szkół i innych budynków należących do zasobów miejskich wpływa na coraz mniejsze zużycie ciepła – mówił Czesław Renkiewicz. Zmniejsza się też zanieczyszczenie powietrza. – Coraz więcej budynków jest przyłączanych do sieci ciepłowniczej Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej – informował Tadeusz Szaciło, prezes PEC w Suwałkach.

 

To wszystko stawia miasto Suwałki na pozycji miasta, które dba o lokalny ekorozwój. Taki wniosek wyciągnęli również gimnazjaliści, którzy brali udział w debacie.






udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
04.20.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
19.04.2024

MAGAZYNIER

Dodaj nowe ogoszenie