06.05.2019

Matura 2019. Zaczęło się. Dziady i wolność na maturze z języka polskiego [zdjęcia]

Ponad 274 tys. osób przystąpiło dziś do egzaminu maturalnego z języka polskiego. Prawie 269 tys. to tegoroczni absolwenci liceów ogólnokształcących i techników. Pozostałe osoby to absolwenci z poprzednich lat, którzy nie zdali matury lub poprawiają jej wynik.

Matura z języka polskiego na poziomie podstawowym rozpoczęła się o 9.00 i trwała 170 minut. Egzamin składał się z testu sprawdzającego wiedzę z języka polskiego oraz umiejętność czytania ze zrozumieniem, a także z części wymagającej dłuższej wypowiedzi pisemnej. Zazwyczaj abiturienci muszą napisać rozprawkę. Dziś musieli zająć się fragmentem „Dziadów” Adama Mickiewicza. Temat wypracowania brzmiał: "Czym dla człowieka może być wolność? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Dziadów cz. III, całego dramatu Adama Mickiewicza oraz wybranego tekstu kultury." Opcjonalnie abiturienci mogli wybrać analize i interpretację wiersza "Samotność" Anny Świrszczyńskiej.

- Zdecydowana większość abiturientów pisała na temat wolności – mówi Joanna Woronko, dyrektor Zespołu Szkół nr 6 w Suwałkach. - Zdania młodzieży na temat poziomu trudności egzaminu są podzielone. Jedni uważają, że był on bardzo trudny, inni, że nie mieli większych problemów z wykonaniem poleceń, ale już samo pojawienie się „Dziadów” wzbudziło pewne obawy. Uczniowie twierdzili, że mają trudności ze zrozumieniem dzieł romantycznych. Także test sprawdzający umiejętność czytania ze zrozumieniem nie należał do łatwych. Mimo to, wszyscy zdający oceniają swoje szanse pozytywnie i są przekonani, że uda się im zdobyć to minimalne 30 procent – mówi J. Woronko.

W Zespole Szkół nr 6 do tegorocznej matury przystępuje 99 absolwentów Technikum nr 2. Jedna z osób  zdaje egzamin w tak zwanej „starej formule”.

O 14.00 rozpocznie się matura z języka polskiego na poziomie rozszerzonym. Egzamin potrwa trzy godziny. W ZS nr 6 będzie go zdawało 15 osób.

- To dużo jeśli chodzi o technikum. W poprzednich latach były to 4-5 osób. W tym roku jedna z naszych klas od początku miała rozszerzony program kształcenia języka polskiego i absolwenci tej klasy zdecydowali się na ten dodatkowy egzamin – tłumaczy dyrektor Woronko.

 

Jak informuje Centralna Komisja Egzaminacyjna, aby zdać maturę, absolwent musi obowiązkowo przystąpić do dwóch egzaminów w części ustnej ‎i czterech egzaminów w części pisemnej.

Obowiązkowe egzaminy w części ustnej to:

  1. egzamin z języka polskiego (bez określania poziomu)‎

  2. egzamin z języka obcego nowożytnego (bez określania poziomu)‎

Obowiązkowe egzaminy w części pisemnej:‎

  1. egzamin z języka polskiego (na poziomie podstawowym)‎

  2. egzamin z matematyki (na poziomie podstawowym)‎

  3. egzamin z języka obcego nowożytnego (na poziomie podstawowym)‎

  4. egzamin z wybranego przedmiotu dodatkowego (na poziomie rozszerzonym)‎

Absolwenci szkół lub oddziałów z językiem nauczania mniejszości narodowej obowiązkowo przystępują ‎także do egzaminu z języka tej mniejszości zarówno w części ustnej (bez określania poziomu), jak i w ‎części pisemnej (na poziomie podstawowym).‎

 

(just), Fot. Aleksandra Żynda

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
06.04.2020 Kupno Sprzedaż
EUR 0.58% 4.3521 4.4401
USD 1.15% 3.8896 3.9682
GBP 0.03% 4.8867 4.9855
CHF 1.07% 4.0483 4.1301
04.06.2020

Pysznosci

04.06.2020

Strzyżenie owiec

04.06.2020

Pracownik ochrony

Dodaj nowe ogoszenie