14.05.2021

Matura 2021. Maraton na poziomie rozszerzonym

Trwają tegoroczne egzaminy maturalne. Maturzyści mają już za sobą trzy wymagane przedmioty na poziomie podstawowym, a więc język polski, matematykę i wybrany język obcy nowożytny.

Odbyły się już również egzaminy z przedmiotów rozszerzonych, takich jak: język polski, język angielski, matematyka, wiedza o społeczeństwie, biologia czy geografia. W piątek do 9.00 maturzyści pisali egzamin z chemii, a o 14.00 rozpoczną maturę z języka niemieckiego na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym.

Odbyły się już egzaminy z przedmiotów wymaganych przez uczelnie artystyczne np. z historii muzyki, historii sztuki, a także języka łacińskiego i kultury antycznej, filozofii, języka kaszubskiego i języka łemkowskiego. 

W przyszłym tygodniu odbędą się egzaminy maturalne z historii, języka rosyjskiego na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym, fizyki, języka hiszpańskiego, informatyki, języka włoskiego i języków mniejszości narodowych.

Egzaminy na poziomie dwujęzycznym nie cieszą się w tym roku dużym zainteresowaniem. Można je zdawać w dwóch suwalskich szkołach z oddziałami dwujęzycznymi – w I Liceum im. Marii Konopnickiej oraz w III Liceum im. Alfreda Lityńskiego.

W I LO jedynie dwie osoby zdecydowały się na zdawanie dwujęzycznej matury z biologii. Natomiast w III Liceum trzy osoby podjęły w tym roku decyzję o przystąpieniu do egzaminu na poziomie dwujęzycznym z języka angielskiego.

- Maturzyści argumentują to tym, że nie starczyłoby im czasu na przygotowanie się do wszystkich egzaminów. Mogli na poziomie dwujęzycznym zdawać m.in. historię, geografię – mówi Alicja Węsierska - Kwiecień.

Część absolwentów III LO studiuje za granicą.

- Okazuje się, że część uczelni nie wymaga zaświadczeń o zdaniu egzaminu na poziomie dwujęzycznym. Owszem, niektóre zapewne ich wymagają, uczelni wyższych na całym świecie jest wiele, ale część poszła w tym roku maturzystom na rękę i zniosła ten wymóg – tłumaczy A. Węsierska-Kwiecień.

Zainteresowaniem nie cieszą się również egzaminy ustne. Nie są one obowiązkowe, ale maturzyści mogli podjąć decyzję o przystąpieniu do nich, aby zwiększyć swoje szanse w rekrutacji na studia.

Wszystkie egzaminy przeprowadzane są w reżimie sanitarnym.

- To już drugi taki rok. Jesteśmy przygotowani. Wszystko jak dotąd idzie bardzo sprawnie. W naszym liceum za organizację egaminów odpowiadała pani wicedyrektor Beata Szczecina i uważam, że doskonale z tym sobie poradziła. Bardzo za to dziękuję – mówi Dorota Jabłońska, dyrektor I LO w Suwałkach.

W I LO oprócz tegorocznych absolwentów oraz absolwentów z wcześniejszych lat, którzy chcą poprawiać maturę, do tegorocznych egzaminów przystępuje grupa absolwentów VII Liceum Ogólnokształcącego, które funkcjonowało przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Suwałkach. Jest to ponad dwadzieścia osób.

- Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży zwróciła się do nas z prośbą o przeprowadzenie egaminów w naszej szkole dla tych osób, a myśmy się na to zgodzili. Arkusze absolwentów VII LO umieszczane są w osobnej kopercie i nie będą wliczane do średniej z egzaminów naszych absolwentów - tłumaczy D. Jabłońska.

Dodaje również, iż wiele osób spośród zdających maturę w tym roku, pierwotnie maturę zdało.

- Niektórzy dobierają sobie drugi kierunek studiów lub decydują się na zmianę kierunku. Muszą zdać egzamin, którego uczelnia wymaga, albo poprawić wynik – dodaje dyrektor I LO.

(just)

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
04.19.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
18.04.2024

KUCHARZ / KUCHARKA

Dodaj nowe ogoszenie