Poniedziałek, 5 maja, był pierwszym dniem tegorocznych egzaminów maturalnych. Tradycyjnie abiturienci jako pierwszy zdawali egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym.
Egzamin został podzielony na trzy części: test sprawdzający umiejętność posługiwania się językiem, test historyczno-literacki oraz wypracowanie. Maturzyści mogli wybrać jeden z dwóch tematów: Źródło nadziei w czasach trudnych dla człowieka oraz Jak błędna ocena sytuacji wpływa na życie człowieka?
Choć według zdających, nie były to trudne zagadnienia, specjaliści wyjaśniają, że w rzeczywistości są one dość zawiłe i skomplikowane. Omówić trzeba było bowiem wszystkie poszczególne składowe tematów, a więc np. wyjaśnić, jakie mogą być źródła nadziei, czy co oznacza określenie „trudne czasy”.
Tekst miał mieć długość minimum 300, a nie jak w poprzednich latach – 400 wyrazów. Zmniejszona została również liczba lektur obowiązkowych.
Matura pisemna w głównym terminie potrwa do 22 maja, natomiast ustna od 9 do 24 maja (oprócz 11 maja oraz 16–18 maja).
fot. Archiwum Suwalki24.pl

.jpg)








