04.05.2014

Medale dla żywych, modlitwa za zmarłych strażaków (zdjęcia)

W niedzielę, w dniu imienin Floriana, swoje święto obchodzili strażacy. W Suwałkach, tak jak w całej Polsce strażacy, zawodowi i ochotnicy, odbierali zasłużone podziękowania za ofiarną służbę. Dla nich były awanse i odznaczenia. Za zmarłych, m.in. za druhów z Raczek Grzegorza Barszczewskiego i Jarosława Dzienisiewicza, którzy 31.05.2013 oddali życie ratują bliźniego, odmówiono modlitwę, a ich pamięć uczczono chwilą ciszy.

W Komendzie Powiatowej PSP w Suwałkach, która w tym roku obchodzi 15-lecie powołania, pracuje 78 zawodowych strażaków. Wspiera ich ponad 1.200 druhów działających w 35 jednostkach OSP na terenie powiatu suwalskiego.   

Dariusz Siwicki, komendant powiatowy PSP w swoim wystąpieniu przypomniał słowa Piotra Skargi: „Służba to trud i obowiązek, służba to poświęcenie. Kto Ojczyźnie swej służy, sam sobie służy”. Te słowa odnoszą się do wszystkich strażaków i druhów, którzy swoje życie oddali spiesząc na ratunek bliźnim.  

- Pamiętajcie, iż tą jedyną wartością cenną i pożądaną, jest... pokora – mówił do strażaków zgromadzonych w suwalskim parku Konstytucji 3 Maja komendant D. Siwicki. – Zarówmno wobec wyzwań, przed którymi strażakom przychodzi stawać, jak też własnych możliwości i umiejętności. Tylko wówczas spełni się życzenie, aby zawsze było tyle powrotów ile wyjazdów. Jesteśmy potrzebni, życie to pokazuje również w naszym mieście, powiecie, województwie, kraju Społeczeństwo może na Was liczyć, czemu dajecie dowód każdego dnia, miesiąca, roku. . Życzę Wam zadowolenia ze służby i misji, jaką wypełniacie „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek”.

W czasie uroczystości w  parku, które poprzedziła msza w intencji strażaków i ich rodzin, strażacy odbierali nie tylko życzenia, ale też medale, awanse i wyróżnienia za wzorową służbę.

Najwyższe wyróżnienia to trzy brązowe odznaki „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”, medale honorowe im Bolesława Chomicza i Podlaskie Krzyże Floriańskie. Medalami „Za zasługi dla pożarnictwa” odznaczono w sumie 19 osób. St. ogn. Kazimierz Anzulewicz odebrał zaś Dyplom Komendanta Głównego PSP. Trzej strażacy awansowani zostali na stopnie oficerskie, czworo aspiranckie, czterej ogniomistrza i tyluż na pierwszy stopień w PSDP starszego sekcyjnego.

Mieszkańcy Suwałk mieli okazję zobaczyć najnowocześniejszy sprzęt bojowy jakim dysponują KM PSP  i jednostki OSP. W trakcie uroczystości strażaków na chwilę postawił na nogi gryzący dym wydobywający się z komina kamienicy na rogu ulic Hamerszmita i Gałaja. Wydawało się, że w kominie zapaliły się sadze. Na szczęście alarmu nie trzeba było ogłaszać.                

udostępnij na fabebook
05.05.2014, 18:34:26

straszak

oficjele się nagradzają prezentami a robole z dołu robią za tło na imprezie

05.05.2014, 15:12:55

suwalczanin

Fajne mundury, piękne wozy strażackie, tylko po co wszystko skoro suwalczan nie było a szczególnie dzieci bardzo lubią oglądać strażackie wozy bojowe. Chyba Panowie Strażacy informacji zabrakło i zaproszenia na imprezę mieszkańców Suwałk. Następnym razem jak chcecie coś robić bez mieszkańców to proponuję na swoim placu alarmowym.

05.05.2014, 09:13:38

strazak

Fajne zdjecia. Dziekujemy :)

Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
06.23.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
22.06.2024

Pomoc magazyniera

Dodaj nowe ogoszenie