02.08.2022

Miasto oraz Gmina Suwałki razem sięgną po pieniądze z Unii Europejskiej

Wspólnie pozyskane unijne środki mają pójść m.in. na budowę i remonty dróg, w tym tej do Małej Huty, na fotowoltaikę i pompy ciepła dla mieszkańców, na LED-owe oświetlenie uliczne i infrastrukturę wodno-kanalizacyjną.

Pieniądze dedykowane na tzw. związek ZIT (Zintegrowane Inwestycje Terytorialne) dla Miasta i Gminy Suwałki znajdą się w puli środków finansowych z nowej perspektywy Unii Europejskiej. Będą wydzielone na rozwój subregionalny z Regionalnego Programu Operacyjnego. Miadsto Suwalki oraz Gmina Suwalki liczą także na środki z innych porogramów, np. Rozwój Polski Wschodniej.  

We wtorek podczas konferencji prasowej zostało podpisane porozumienie między gminne dotyczące utworzenia pomiędzy Miastem i Gminą Suwałki Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego.

- Stworzymy nową wspólną wizję rozwoju Miasta i Gminy Suwałki. ZITy w Polsce realizowane są od lat. Nam się to udaje po raz pierwszy. To był nasz cel, który w końcu udaje się osiągnąć dzięki temu, że władze województwa dały nam zielone światło na takie działanie – mówił Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk – Znajdziemy pomysł na wspólne projekty i rozwój. Związki pomiędzy Miastem i Gminą są bardzo silne – dodał Czesław Renkiewicz.

- Jako Gmina współpracujemy ściśle z Miastem. To w mieście pracują nasi mieszkańcy, a także uczą się dzieci. Na terenie gminnych terenów odpoczywają mieszkańcy Miasta. Cieszę się, że dzięki ZIT otrzymamy pieniądze, które będą dedykowane tylko dla nas i to my zdecydujemy na co je przeznaczyć – podkreślił Zbigniew Mackiewicz, wójt Gminy Suwałki.

Strategia rozwoju lokalnego, którą w porozumieniu stworzą Gmina i Miasto zostanie opracowana przez ekspertów. Wcześniej zorganizowane będą szerokie konsultacje społeczne i badanie opinii mieszkańców.

Ale już teraz obie Jednostki Samorządu Terytorialnego wiedzą co chcą zrealizować dzięki pieniądzom z ZIT.

- Będą to farmy fotowoltaiczne, granty na instalacje solarne dla naszych mieszkańców, autobusy zeroemisyjne, ścieżki rowerowe łączące gminę i miasto, infrastruktura drogowa i oświatowa – wyliczał Prezydent Suwałk.

- W grę wchodzą też stacje systemu SUWER na terenie gminy, oprawy LED oraz infrastruktura wodno – kanalizacyjna, a także inwestycje "miękkie" w rozwój przedsiębiorczości, oświatę i kulturę  dodał Zbigniew Mackiewicz.

Oprócz środków dedykowanych na ZIT oba samorządy będą mogły brać udział w otwartych konkursach i pozyskiwać środki z Unii Europejskiej.

- Pieniądze przydadzą się na rowój turystyki czy na ochronę zdrowia - mówił Zdzislaw Przelomiec, przewodniczacy Rady Miejskiej.  

- Mimo że miasto ma od nas 10 razy więcej mieszkańców i 10-krotnie większy budżet, to liczymy na to, że przy podziale środków nei będzie aż tak duzych dysproporcji - żartował Marek Jeromin, przewodniczący Rady Gminy. 

W uroczystym podpisaniu dokumentu uczestniczyli także Danuta Bućko, skarbnik Gminy Suwałki i Wiesław Stelmach, skarbnik Miasta Suwałki.

WD

Źródło: UM Suwalki

Fot. Suwalki24.pl

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
08.15.2022 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.6330 4.7266
USD 0.00% 4.4724 4.5628
GBP 0.00% 5.4757 5.5863
CHF 0.00% 4.7706 4.8670
15.08.2022

Wynajm

15.08.2022

Wynajem

15.08.2022

Wynajem

15.08.2022

Wynajem

Dodaj nowe ogoszenie