06.04.2024

Mieszkanka powiatu sejneńskiego straciła niemal 7 tys. złotych

Gdy zadzwoni do ciebie nieznana osoba i podaje, że jest pracownikiem banku, a następnie informuje, że twoje oszczędności są zagrożone i prosi o kody blik to pod żadnym pozorem go nie przekazuj. Pracownicy banku nigdy nie proszą o takie informacje. O działaniu oszusta przekonała się mieszkanka powiatu sejneńskiego, która straciła blisko 7 tysięcy złotych.

Do sejneńskich policjantów zgłosiła się kobieta, która oświadczyła, że w godzinach porannych otrzymała telefon od mężczyzny, który przedstawił się jako pracownik banku.

Oszust zapytał ją, czy złożyła wniosek o kredyt gotówkowy. 61-latka zaprzeczyła. Wtedy mężczyzna poinformował, że była to najprawdopodobniej próba oszustwa. Rzekomo w celu zabezpieczenia środków na koncie, "przekierował" rozmowę do działu technicznego banku, gdzie kontynuował ją "konsultant", tym razem działu technicznego. Oszust oświadczył, że aby zabezpieczyć środki na koncie, kobieta musi mu podać kod blik. Kierowana przez oszusta, w obawie utraty swoich oszczędności, 61-latka dwukrotnie przekazała swoje pieniądze za pośrednictwem kodów.

Po podaniu kodów, oszust rozmawiał jeszcze z kobietą i poinformował ją o wszczętej procedurze zabezpieczenia jej pieniędzy na koncie. Z uwagi na fakt, że kobieta musiała jechać już do pracy, umówiła się z "konsultantem" na rozmowę w godzinach popołudniowych. Do rozmowy jednak nie doszło. 61-latka po dotarciu do pracy otrzymała wiadomość sms z banku z informacją, że jej pieniądze zostały wypłacone w bankomacie. Kobieta zorientowała się, że została oszukana. Zadzwoniła na infolinię banku i tam uzyskała potwierdzenie wypłaty pieniędzy w kwocie 6700 złotych.

Niech ta historia będzie przestrogą, ponieważ każdy z nas może zostać oszukany. Zastanówmy się za każdym razem i przeanalizujmy sytuację, kiedy chodzi o nasze oszczędności lub zawarcie kredytu, a wszystko dzieje się za pośrednictwem telefonu. Oszuści nastawieni na szybki zysk wymyślają przeróżne historie i wykorzystują w tym celu różne techniki manipulacji. Pozostańmy czujni za każdym razem, kiedy nieznana osoba prosi o przekazanie danych logowania do bankowości internetowej, kodu blik lub kodu autoryzacji sms.

 

Źródło: KPP w Sejnach

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
05.20.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie