29.09.2023

Milion euro dla Suwałk z Unii Europejskiej. Na bulwary, oczyszczalnię, odpady i sport [foto]

Cztery suwalskie projekty, zgłoszone z litewskimi partnerami do Programu Interreg Polska – Litwa, otrzymają unijne dofinansowanie sięgające w sumie blisko 1 000 000 euro.

Najwięcej, 410 tys. euro nasze miasto otrzyma na zagospodarowanie kolejnego fragmentu bulwarów nad Czarną Hańczą. Ponad 374 tys. euro trafi do PWiKu na nowe urządzenia i sprzęt do oczyszczalni ścieków. Po ponad 100 tys. euro trafi do OSiR-u oraz  PGK i ZBM-u.

Największy projekt, nazwany „Poprawa stanu zielonej infrastruktury na obszarach miejskich w regionie transgranicznym” koncentruje się na budowie nowego odcinka bulwarów pomiędzy mostem na ul. 24 sierpnia a mostem na ul. Wojska Polskiego.

 

 

Chodzi o teren od strony ul. Kościuszki, na którym powstanie ogród sensoryczny ze ścieżkami spacerowymi, rowerowymi. Odbywać się tam będą m.in. zajęcia i warsztaty ekologiczne dla dzieci z Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Suwałkach, szkolenia dla pracowników Zarządu Dróg i Zieleni w Suwałkach dotyczące zmian klimatu, diagnostyki i inspekcji drzew.

Część dotacji zostanie wykorzystana przez ZDiZ na zakup sprzętu do pielęgnacji ogrodu: ciągnika rolniczego i kosiarki samojezdnej.

- To będzie kolejny etap zagospodarowywania suwalskich bulwarów, bo po drugiej stronie Czarnej Hańczy, od zalewu, teren jest już właściwie urządzony – mówi Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk. - Od strony ulicy Kościuszki ta przestrzeń jest jeszcze niedostępna, mało przyjazna, chcemy ją otworzyć. Stworzyliśmy fajny projekt, został on wysoko oceniony. Dotacja w wysokości 410 tys. euro stanowi  80 proc. jego wartości – dodaje.

Nowy ring i sprzęt dla pięściarzy i biegaczy

Kolejny projekt wart 131 tys. euro a dofinansowany kwotą 105 tys. euro, nazwany „Sportowe pogranicze – promocja sportu i zdrowego stylu życia w regionie pogranicza” powstał z inicjatywy Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Działająca przy OSiR sekcja bokserska zostanie wyposażona w ring treningowy, worki treningowe, stroje sportowe, rowery spinningowe.

Do OSiRu zostaną zakupione urządzenia do mierzenia podstawowych parametrów ciała, waga analityczna oraz sprzęt do biegania: sprzęt do elektronicznego pomiaru czasu, obuwie do biegania, oznakowanie tras biegowych.

OSiR zorganizuje obóz bokserski i cztery imprezy biegowe dla dzieci i dorosłych (wiosna, lato, jesień, zima), otwarte treningi biegowe dla mieszkańców, konsultacje trenerskie, dietetyczne, kursy trenerskie.

Samochód elektryczny do odbioru śmieci, zamki na wiaty

Kolejne 105 tys. euro z Unii Europejskiej pochłonie projekt dotyczący gospodarki śmieciowej nazwany „Green Minded Cooperation”.

Lwia część tej kwoty zostanie przeznaczona na zakup samochodu elektrycznego do odbioru śmieci z ulicznych koszy miejskich. Pozostała kwota - na założenie zamków elektronicznych do 6 wiat śmietnikowych na osiedlach zarządzanych przez ZBM TBS.

- Samochód elektryczny będzie kosztował około 90 tys. euro, tak to zapisano w projekcie – mówi Czesław Renkiewicz. – Niestety, pojazdy elektryczne nie są tanie. Dla przykładu, typowy 12-metrowy autobus komunikacji miejskiej kosztuje około 3 mln zł.  

PWiK unowocześni oczyszczalnię ścieków

Czwarty projekt złożyło Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, a jego nazwa to „Wzmacnianie współpracy pomiędzy krajami i podejmowanie wspólnych działań na rzecz ograniczania zanieczyszczeń środowiska oraz wdrażanie działań zapobiegawczych na rzecz ochrony środowiska”.

Kwota dofinansowania dla PWiK-u wyniesie 374 tys. euro i za te pieniądze komunalna spółka doposaży laboratorium w urządzenia do badania ścieków, unowocześni system sterowania procesami oczyszczania ścieków, zmodernizuje stacje zlewczą na oczyszczalni ścieków dla pojazdów dowożących ścieki.

WD

Źródło: UM Suwałki

Fot. Suwalki24 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
12.06.2023 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
04.12.2023

szukam pracy

Dodaj nowe ogoszenie