21.04.2017

Najlepsi młodzi geografowie w Suwałkach. Olimpiada geograficzna w I LO [zdjęcia]

Stu dwudziestu uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski przystąpiło w piątek do zawodów finałowych 43. Edycji Olimpiady Geograficznej. W tym roku gospodarzem konkursu jest I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Suwałkach.

- Ciekawość poznawania świata towarzyszy człowiekowi od starożytności. Organizowanie olimpiady geograficznej ma na celu pobudzenie tej dociekliwości, wykrywanie osób szczególnie uzdolnionych oraz, poprzez rywalizację - podniesienie poziomu wiedzy geograficznej. Sukces w tej dziedzinie można osiągnąć jedynie dzięki ciężkiej pracy i wszechstronnemu przygotowaniu – mówił prof. Uniwersytetu Kardynała Wyszyńskiego Zbigniew Zagórski, przewodniczący Komitetu Głównego Olimpiady Geograficznej.

- Do finału olimpiady zakwalifikowałem się po raz pierwszy, wcześniej dwa razy dostałem się do etapu okręgowego. Trudno przewidzieć, jakie będą pytania. Wszystkiego można się spodziewać – mówi Dominik Czesak z I Liceum Ogólnokształcącego w Bochni.

Podobnego zdania jest Agnieszka Huć z Liceum Akademickiego w Toruniu, jedna z nielicznych dziewcząt biorących udział w tegorocznym finale olimpiady. Ona także do finału dostała się po raz pierwszy. Wcześniej próbowała trzy razy.

- Geografia to dziedzina bardzo obszerna. Sporo w niej elementów historii, fizyki, chemii. Uczenie się geografii jest bardzo ciekawe. Dlatego ją tak bardzo polubiłam. Myślę o studiowaniu geologii – dodaje.

W piątek olimpijczycy przystąpią najpierw do pisemnej części zawodów. Prace będzie oceniać ponad dwudziestu wykładowców z uczelni w całym kraju oraz z Polskiej Akademii Nauk. Ci, którzy uzyskają najlepsze wyniki w części pisemnej i odbędą następnie obowiązkowe zajęcia terenowe w piątek i w sobotę, zostaną zakwalifikowani do zawodów ustnych Olimpiady Geograficznej. Zawody ustne odbędą się w niedzielę.

i Liceum Ogólnokształcące w Suwałkach może poszczycić się siedmioma tytułami laureata olimpiady geograficznej oraz dwudziestoma sześcioma finalistami tego konkursu. Trzydziestu jeden uczniów przygotował mgr Krzysztof Reszczyński.

 (just)

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.07.2020 Kupno Sprzedaż
EUR 0.01% 4.4224 4.5118
USD 0.80% 3.9044 3.9832
GBP 0.46% 4.8832 4.9818
CHF 0.13% 4.1546 4.2386
Dodaj nowe ogoszenie