03.05.2020

Narodowe Święto 3 Maja w Suwałkach. Symboliczne akcenty [zdjęcia]

Msza święta w konkatedrze pod wezwaniem świętego Aleksandra oraz złożenie kwiatów pod Dębem Wolności w Parku Konstytucji 3 Maja. Każdego roku święto te w Suwałkach miało wyjątkowy uroczysty charakter.

Z uwagi na pandemię tzw. koronawirusa i wprowadzone obostrzenia w Suwałkach jak w i całym kraju uroczystości trzeciomajowe ograniczono do symbolicznych akcentów.

Kwiaty pod Dębem Wolności złożyli: Poseł na Sejm RP Jarosław Zieliński, Czesław Renkiewicz Prezydent Suwałk, Zdzisław Przełomiec, Przewodniczący Rady Miejskiej oraz przedstawiciele miejscowego oddziału Piłsudczyków.

Nie było delegacji szkół, instytucji, czy służb mundurowych, które zwykle przybywały na obchody. Zarówno prezydent, jak i poseł podkreślali wyjątkowy charakter tegorocznych uroczystości.

Obchodzone dziś święto upamiętnia wydarzenie sprzed 229 lat, kiedy to 3 maja Sejm Rzeczypospolitej Obojga Narodów uchwalił pierwszą w Europie i drugą, po amerykańskiej, na świecie, spisaną konstytucję. Ustawa Rządowa regulowała ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Jej zapisy usuwały ówczesne wady systemu politycznego państwa, opartego na wolnej elekcji i demokracji szlacheckiej.

Świętowanie uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji ma istotne znaczenie w budowaniu poczucia wspólnoty państwowej i narodowej. Ci którzy przygotowali tekst Konstytucji 3 Maja i ją poparli mieli świadomość, że dokonują rzeczy wielkiej i koniecznej.

Konstytucja majowa uwzględniała poglądy oświeceniowe na nowoczesne państwo. Likwidowała instrumenty dające możliwość ingerencji ościennych państw w sprawy Rzeczpospolitej jak wolna elekcja czy liberum veto. Wprowadzała monteskiuszowską zasadę trójpodziału władzy. Precyzowała kompetencje organów władzy. Podkreślała źródło władzy - wolę narodu.

UM Suwałki

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.19.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie