09.04.2019

Nauczyciele strajkują, ale egzaminy gimnazjalne powinny odbyć się bez zakłóceń

Wtorek jest drugim dniem ogólnopolskiego strajku nauczycieli. Pedagodzy przychodzą do swoich szkół zgodnie z planem lekcji, ale ich nie prowadzą i nie wystawiają ocen. Protestujący domagają się podwyżek płac.

Jak mówi Małgorzata Palanis, rzecznik prasowy Kuratorium Oświaty w Białymstoku, w województwie podlaskim strajkuje 52 procent nauczycieli. Są to dane z poniedziałku, które dyrektorzy szkół wysyłali do Kuratorium za pomocą specjalnej aplikacji.

W Suwałkach strajkuje około 40 procent nauczycieli. W mieście nie strajkują przedszkola, szkoły prywatne, a także I Liceum im. Marii Konopnickiej i Zespół Szkół Technicznych. Do strajku nie przystąpili również nauczyciele z Raczek, Wiżajn i Przerośli.

- Żadna z placówek oświatowych nie zgłosiła do nas wczoraj kłopotów z zapewnieniem opieki nad uczniami i wychowankami. Pamiętać należy bowiem, że nie tylko szkoły i przedszkola strajkują, ale również pracownicy bibliotek na terenie szkół, czy też wychowawcy w bursach szkolnych – dodaje rzecznik Kuratorium.

Strajk pedagogów utrudnił skompletowanie komisji egzaminacyjnych. Już w środę odbędzie się pierwszy egzamin gimnazjalny – część humanistyczna. Następnego dnia absolwenci trzecich klas gimnazjum zdawać będą egzamin z części matematyczno-przyrodniczej, a w piątek z wybranego języka obcego. Od 15 do 17 kwietnia będą odbywały się egzaminy ośmioklasistów, a od 6 maja w szkołach ponadgimnazjalnych rozpocznie się maraton egzaminów maturalnych.

- Mieliśmy pewne trudności, ale szybko udało się je pokonać- mówi Wanda Życzkowska, dyrektor Zespołu Szkół nr 7 w Suwałkach.

W szkole do egzaminów gimnazjalnych przystąpi jutro 54 uczniów, a do egzaminów ośmioklasisty 88.

- Zgodnie z prawem, na 25 uczniów piszących egzamin musi przypadać jeden nauczyciel pilnujący. W dodatku w komisji muszą zasiadać nauczyciele z innych szkół. My zawarliśmy porozumienie z Zespołem Szkół nr 10 . W skład naszych komisji będzie wchodzić pięciu nauczycieli z Dziesiątki, a od nas do Zespołu Szkół nr 10 przejdzie siedmioro nauczycieli – tłumaczy.

W Zespole Szkół nr 7 do strajku przystąpiło 50 nauczycieli. Nie strajkuje 19.

- Najważniejsze są dla nas zapewnienie bezpieczeństwa oraz sprawne przeprowadzenie egzaminów. Samorząd, kuratorium, komisja egzaminacyjna – wszyscy oferowali pomoc, ale udało się nam poradzić we własnym zakresie – dodaje dyrektor W. Życzkowska.

Zajęcia w oddziałach przedszkolnych ZS nr 7 odbywają się normalnie. Rodzice mogą zostawić dzieci od 6.00 do 16.30. Wczoraj do szkoły przyszło 36 przedszkolaków, dziś 35. Starsi uczniowie mają dziś i jutro rekolekcje. Wczoraj nauczyciele musieli zajęć się jedynie piątką z nich, dziś przyszły dwie osoby.

W sytuacjach awaryjnych dyrektorzy szkół mogą dzwonić do Kuratorium, które dysponuje wykazem osób, które zadeklarowały wsparcie szkół w przeprowadzeniu egzaminu gimnazjalnego czy ośmioklasisty w przypadku, gdyby szkoły miały trudności w tym zakresie.

Od 5 kwietnia na stronie internetowej Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży widnieje komunikat, zaproszenie dla wszystkich osób posiadających kwalifikacje pedagogiczne, aby zgłaszały się na członków zespołu egzaminacyjnego i nadzorującego podczas tegorocznych egzaminów.

Członkowie komisji egzaminacyjnych mają dopilnować, aby uczniowie pisali egzaminy samodzielnie, po zakończeniu egzaminu zebrać od uczniów zeszyty zadań egzaminacyjnych, karty odpowiedzi lub karty rozwiązań zadań egzaminacyjnych, uporządkować je i spakować.  Ich praca nie będzie miała bezpośredniego wpływu na wynik egzaminu.

 

Fot. Wojciech Drażba

(just)

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
08.10.2020 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.3608 4.4488
USD 0.00% 3.6779 3.7523
GBP 0.00% 4.8431 4.9409
CHF 0.00% 4.0398 4.1214
09.08.2020

praca na budowie

Dodaj nowe ogoszenie