24.11.2021

Nowi suwalczanie. Krystyna, Eugeniusz, Nela i Artem Taczanowscy, rodzina repatriantów z Kazachstanu

Czteroosobowa rodzina Państwa Taczanowskich z Kazachstanu, która ubiegała się o repatriację do Polski, od poniedziałku jest już w Suwałkach.

W środę, 24 listopada odbyło się oficjalne spotkanie rodziny z przedstawicielem Wojewody Podlaskiego, prezydentem Suwałk i radnymi Rady Miejskiej, którzy w marcu tego roku podjęli Uchwałę ws. przyjęcia rodziny do Suwałk.
 
Rodzina Taczanowskich, to 31-letnia Krystyna, której dziadek pochodził z Polski, 33-letni Eugeniusz oraz dwójka dzieci 4-letnia Nela i Artem, który skończył w lipcu roczek. Państwo Tachanowscy to osoby z wyższym wykształceniem. Kriystyna jest epidemiologogiem, a Eugeniusz ekonomistą i inżynierem. Do tej pory mieszkali w mieście Nur-Sułtan - stolicy Kazachstanu.
 
- Witamy Państwa w Polsce. To bardzo budujące, że czuliście potrzebę i chęć skorzystania z możliwości repatriacji i zdecydowaliście się zostać obywatelami Polski. Mam nadzieję, że będziecie czuli się w Suwałkach jak u siebie w domu. Będziemy starali się Wam pomóc na ile będziemy mogli w zadomowieniu się w Polsce i w Suwałkach – powiedział Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk, który wręczył rodzinie polską flagę oraz flagę Suwałk.
 
- Witamy Państwa w Polsce i mamy nadzieję, że bardzo szybko poczujecie, że to jest Wasz dom – mówiła Jadwiga Milewska z suwalskiej delegatury Urzędu Wojewódzkiego, a wtórował jej Zdzisław Przełomiec, Przewodniczący Rady Miejskiej.
 
- Dziękujemy za tak ciepłe przyjęcie. Jesteśmy tu dopiero od trzech dni i nie zdążyliśmy jeszcze poznać Waszego, a w sumie to już Naszego miasta. Odbyliśmy kilka spacerów. Jest tutaj pięknie i czujemy, że będziemy tutaj się czuli dobrze – mówiła Krystyna Taczanowska.
 
Miasto wsparło rodzinę Taczanowskich  wyposażonym w sprzet agd mieszkaniem w zasobie komunalnym. Przez dwa lata beda oni zwolnieni z płacenia czynszu. W dalszym etapie będzie to pomoc w znalezieniu pracy oraz opieki w przedszkolach dla dzieci.
 
Czesław Renkiewicz powitał rodzinę już w poniedziałek, 22 listopada na lotnisku w Warszawie. Zgodnie z Ustawą o repatriacji z chwilą przekroczenia polskiej granicy stali się oni polskimi obywatelami. Z kolei we wtorek w Urzędzie Miejskim w Suwałkach z inicjatywy Prezydenta Suwałk zorganizowano spotkanie robocze mające na celu przygotowanie wszelkich formalności związanych z zalegalizowaniem pobytu Państwa Taczanowskich w Polsce.

Źródło: UM Suwałki 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
12.05.2021 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.5487 4.6405
USD 0.00% 4.0122 4.0932
GBP 0.00% 5.3422 5.4502
CHF 0.00% 4.3655 4.4537
05.12.2021

Szukam pracy!!!

Dodaj nowe ogoszenie