14.03.2023

O uprawie wiesiołka, pszczołach, targowisku i spółdzielniach. Konferencja Sejneńszczyzna w rozwoju

data wydarzenia: 21.03.2023

Burmistrz Miasta Sejny zaprasza do uczestnictwa w konferencji Sejneńszczyzna w Rozwoju, która rozpocznie się o godz. 10:00 w dniu 21 marca 2023 r. w Hotelu Skarpa w Sejnach.

Głównym tematem będzie uprawa WIESIOŁKA oraz zasady jego kontraktacji, o których opowie przedstawiciel MT Pharma Sejny.

Fabryka leków i wiesołek

Przypomnijmy, że w Sejnach ma powstać zakład produkcji leków. Zostanie zbudowany na dwuhektarowej miejskiej działce położonej w pobliżu podstrefy Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Inwestorem jest firma MT-Pharma z Kutna. Zarząd spółki jest na etapie wyłonienia wykonawcy budowy zakładu oraz zakupu maszyn.

Grunty znajdują się przy ulicy Powstańców Sejneńskich w sąsiedztwie gruntów podstrefy Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Pierwszym produktem w zakładzie w Sejnach będą oleje tłuszczowe tłoczone na zimno, drugim rozpuszczalne lekowe substancje czynne - kapsułki, maście, itp, zaś trzecim, w odległym czasie, konopie lecznicze.

Do produkcji medykamentów potrzebny jest wiesiołek. To roślina dwuletnia, zbierana po roku. Roślina nie potrzebuje ani dobrych warunków glebowych, ani atmosferycznych. Potrzeba będzie ok. 100 ha ziemi rolnej pod uprawę wiesiołka.

Przy produkcji leków z tej rośliny pozostają odpady - wytłoczyny, które te nie marnują się. Wytłoczyny z roślin oleistych, nie tylko z wiesiołka, mają wiele zastosowań, jako inne substancje czynne, wykorzystywane m.in. w spa, do kąpieli ujędrniających skórę, ipt.  Popyt na tego rodzaju rośliny w kraju jest duży.

Budowa zakładu przetwórstwa wiesiołka i w przyszłości komponentów z konopi leczniczych ma potrwać 2 lata.

Ramowy Program konferencji 21 marca 2023 r. w Sejnach (Hotel Skarpa) „SEJNEŃSZCZYZNA w ROZWOJU”.

10:00 -13:00 – ROLNICTWO i FARMACJA

1. Uprawa WIESIOŁKA w praktyce. Spotkanie z ekspertem.

2. Zasady kontraktacji roślin medycznych. - prof. dr hab. n. farm. Paweł Szymański, Kierownik Katedry Chemii Farmaceutycznej Uniwersytet Medyczny w Łodzi

3. Panel dyskusyjny nt. uprawy wiesiołka, m.in. pytania do ekspertów dot. Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Jan Radzewicz, PZDR Sejny

4. Informacja o zasadach programu pilotażowego „Sejny dla pszczół” - Arkadiusz Adam Nowalski Burmistrz Miasta Sejny

GOSPODARKA i ROZWÓJ

5. Przyszłość TARGOWISKA w Sejnach. Platforma Lokalnych Zasobów (PLZ) - Nadia Oleszczuk Doradczyni cyfryzacji CoopTech Hub

6. Spółdzielnie na prawie europejskim – wyrównanie szans regionu w pozyskiwaniu środków europejskich i tworzeniu miejsc pracy.

7. Wspólnoty energetyczne/spółdzielnie – korzyści dla obywateli- Jan J. Zygmuntowski Dyrektor Zarządzający CoopTech Hub Akademia Leona Koźmińskiego

ENERGETYKA i ŚRODOWISKO:

- Wsparcie modernizacji infrastruktury ciepłowniczej i energetycznej.

- Informacja o wynikach funkcjonowania programu „Czyste powietrze”.

- Wsparcie wspólnot mieszkaniowych w termomodernizacji.

 

 

WYG

Źródło: UM Sejny

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.23.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie