10.07.2014

Od dziś Suwałki stolicą bluesa

Rozpoczyna się 7. Suwałki Blues Festival.

Przez trzy dni muzyka bluesowa będzie rozbrzmiewać w dzień i w nocy. Na większość koncertów wstęp wolny.

Pierwsze koncerty odbędą się w Suwalskim Ośrodku Kultury, ogrodzie letnim Rozmarino oraz w Barze Polskim. Głównym punktem programu będzie koncert bębniarza wszechczasów - Gingera Bakera. Są jeszcze bilety.

Oto szczegółowy program na dziś:

godz. 16:00 wstęp wolny
happening bluesowy – podsumowanie warsztatów muzycznych i koncert zespołów zaproszonych
NIC NA SIŁĘ (PL), GAZ BLUES GRUPA (PL/LT), CARAVAN BLUES BAND (NO), PIANO BLUES BAND (PL) & SUWALSKA ORKIESTRA KAMERALNA (PL), CHRIS KING ROBINSON BAND (UK)
scena przed SOK, ul. Papieża Jana Pawła II 5

godz. 19:30 koncert biletowany
otwarcie 7. Suwałki Blues Festival 2104
GINGER BAKER JAZZ CONFUSION(UK/USA)
Duża Scena SOK, ul. Papieża Jana Pawła II 5
(bilety: bilety.soksuwalki.euticketpro.plkubilecik.plkasa SOK)

godz. 22:30 wstęp wolny
CARVIN JONES BAND (USA)
ogród Letni Rozmarino, ul. Kościuszki 75

godz. 22:30 wstęp wolny
FINGERSTYLE BOB & THE BLUES SOCIETY (PL)
Bar Polski, ul, Kościuszki 59

 

Ginger Baker Jazz Confussion (UK/USA) zagra podczas Suwałki Blues Festival 2014 w składzie: Ginger Baker – perkusja, Pee Wee Ellis – saksofon (współpracował z Jamesem Brownem, Vanem Morrisonem), Alec Dankworth – kontrabas (współpracował z Dave’em Brubeckiem, Clarkiem Terrym) i Abass Dodoo – instrument perkusyjne.

Znakomity perkusista popularność zdobył dzięki występom w słynnej grupie Cream, w której grał z równie znakomitymi muzykami, Jackiem Brucem oraz Erikiem Claptonem.

Peter Edward Baker, znany pod pseudonimem „Ginger”, członkiem The Cream był dwa lata (1966-68). Po rozpadzie trio perkusista wraz z Claptonem stworzył grupę Blind Faith, której żywot zakończył się po wydaniu jednego albumu. W kolejnych latach Baker uczestniczył i współtworzył kilka projektów, chociażby Hawkwind (prekursor space rock i heavy metalu) i Atomic Rooster (rock progresywny).

Dopiero w połowie lat 80-tych Ginger Baker zdecydował się na solową karierę, ale nie zaprzestał współpracy z różnymi grupami i angażowania się w liczne projekty. W 1994 roku ponownie spotkał się z Jackiem Brucem. Skład zespołu BBM uzupełniał Gary Moore. Grupa szybko została rozwiązana. Od tego momentu Ginger Baker skupił się swoich projektach.

W 2005 roku Baker ponownie spotkał się na scenie z Brucem i Claptonem. Reaktywowana na krótko grupa Cream zagrała serię koncertów w londyńskiej Royal Albert Hall oraz w Madison Square Garden w Nowym Jorku. Kilka lat później Jack Bruce w wywiadzie dla „Rolling Stone” ujawnił, że ma konflikt z Bakerem. „Cieszę się, że mieszkamy w różnych krajach, na różnych kontynentach, ale… zastanawiam się, czy go nie poprosić by się przeprowadził jeszcze dalej ode mnie” – powiedział Bruce.

Obawy Bruce’a mogły być uzasadnione. Podczas jednego z koncertów został bowiem zaatakowany przez Bakera, który na swoim koncie ma wiele różnych wybryków. Rozwody, konflikty z dziećmi, narkotyki, kłopoty finansowe, atak na reżysera swojego filmu biograficznego – to jedna z twarzy perkusisty. Druga, połączona z sercem, to pasja, talent i niezwykła umiejętność łączenia i tworzenia muzyki. W filmie „Uwaga! Mr. Baker” z 2012 roku w reżyserii Jaya Bulgera można zobaczyć oba oblicza. Jedno bez drugiego nie mogłoby bowiem zaistnieć.

 

To właśnie w dużym stopniu dzięki Bakerowi, a także Keithowi Moonowi, wykreowany został wizerunek perkusisty-showmana. To także ta dwójka spowodowała, że perkusja stała się instrumentem niemal tak ważnym w zespole jak gitara elektryczna.

Baker zasłynął głównie sporymi umiejętnościami technicznymi oraz wizualną atrakcyjnością swojej gry. Nie bał się też eksperymentów i wprowadził do perkusji nieznane wcześniej elementy jak np. drugi bęben basowy.

W 2007 roku „Stylus Magazine” sklasyfikował Gingera Bakera na 16. miejscu na liście 50 najlepszych perkusistów rockowych świata.

Zobacz także: www.gingerbaker.com

 

 

Program na kolejne dni:

Program zawsze pod ręką – POBIERZ I WYDRUKUJ

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.04.2020 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4216 4.5110
USD 0.00% 3.9222 4.0014
GBP 0.00% 4.9055 5.0047
CHF 0.00% 4.1551 4.2391
04.07.2020

Strzyżenie owiec

04.07.2020

Pysznosci

04.07.2020

Pracownik ochrony

Dodaj nowe ogoszenie