31.08.2014

Oddali hołd rolnikom [zdjęcia]

Dla każdego rolnika ziemia jest świętością. Dziś dziękuję rolnikom, że mają do niej tak wielki szacunek. Z wdzięcznością chylę przed wami czoło dziękując za chleb powszedni i wszystkie produkty – to słowa Tadeusza Chołko, wójta gminy Suwałki skierowane do rolników w czasie gminnych dożynek w Starym Folwarku.

- To był dobry rok – mówią Elżbieta i Piotr Domysławscy z Czerwonego Folwarku, starostowie gminnych dożynek. – Wierzymy, że chleba na polskich stołach nie powinno zabraknąć. Jeśli coś martwi rolników to niskie ceny skupu żywca i płodów rolnych.
 
Gminne dożynki w Starym Folwarku były okazją nie tylko do podkreślania roli rolników, ale też oddania hołdu ich ciężkiej pracy, której owocem jest „nasz chleb powszedni”.

Uroczystości dożynkowe rozpoczęła msza w intencji rolników, w czasie której ks. Krzysztof Kaczyński pobłogosławił chleb upieczony ze zbóż z tegorocznych plonów. Tym chlebem, przekazanym przez starostów gospodarzowi gminy, wójtowi T. Chołko, podzieli się wszyscy uczestnicy dożynkowych uroczystości.
- Polskie rolnictwo jest silne siłą polskiego rolnika – zwracając się do rolników mówił Maciej Suchocki, przewodniczący Rady Gminy Suwałki. - Wszystko co polski rolnik wyprodukuje musi znaleźć nabywcę. Banany są smaczne, ale na inne czasy. Dziś apeluję do wszystkich Polaków – jedzmy wszystko co wyprodukuje polski rolnik.  

Rolnikom za ich trud dziękowali goście dożynkowych uroczystości; parlamentarzyści, starosta suwalski, prezydent Suwałk, samorządowcy. List do suwalskich rolników skierował też Donald Tusk, premier RP.
„Symbolem dożynek jest chleb  - napisał premier RP. – Zawsze patrzę na niego z wielkim wzruszeniem – bo przecież na co dzień właśnie on jest najważniejszy. Nasz chleb powszedni. (..) Jestem przekonany, że najlepsze dni polska wieś ma jeszcze przed sobą”.

Dożynki to był czas refleksji, podziękowania Bogu i rolnikom, nagrodzenia za pracę i zabawy. Ta trwała do późnych godzin nocnych. A gości bawiły zespoły ludowe, disco polo i przyjęty gromkimi brawami Andrzej Rosiewicz.

Wcześniej nagrodzono wyróżniających się rolników i rozstrzygnięto konkursy na kosz dożynkowy oraz plastyczny dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów.
Nagrodzeni rolnicy to: Maria Warakomska, Marianna Zajkowska, Janusz Trocki (wszyscy z Leszczewka), Jacek Stankiewicz (Cimochowizna), Andrzej Buczyński (Tartak), Tomasz Hołubowicz (Burdeniszki), Marek Raczkowski (Bród Nowy), Zbigniew Paweł Przekop (Poddubówek),  Renata Kolenkiewicz (Gawrych Ruda) i Antoni Trzcianowski (Wiatrołuża Pierwsza).

Konkurs na kosz dożynkowy wygrał kosz  z Leszczewka, a miejsce drugie jury przyznało koszowi przygotowanemu przez Środowiskowy Dom Samopomocy i mieszkańców Białej Wody.

Laureaci konkursu plastycznego – szkoły podstawowe: 1. Lidia Nieszczerzewska, 2. Julia Gałaszewska, 3. Jakub Wasilewski, wyróżnienia: Marzena Szulc i Marcin Grzędziński; gimnazja: 1. Paula Natalia Jasińska, 2. Karolina Jagłowska, 3. Wiktoria Cichosz, wyróżnienia: Karolina Bobrowska i Kordian Klimaszewski.   

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
12.05.2021 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.5487 4.6405
USD 0.00% 4.0122 4.0932
GBP 0.00% 5.3422 5.4502
CHF 0.00% 4.3655 4.4537
05.12.2021

Szukam pracy!!!

Dodaj nowe ogoszenie