12.05.2022

Ośrodek terapeutyczny w Smolnikach gotowy jeszcze w tym roku? Zarząd województwa dołożył 1,3 mln zł

Do placówki trafią pacjenci z najlżejszymi zaburzeniami psychicznymi i emocjonalnymi oraz zespołem stresu pourazowego. W 2021 r. zarząd województwa przydzielił na tę inwestycję 7,4 mln zł z funduszy unijnych, a na czwartkowym (12.05) posiedzeniu przyznał na ten cel wkład własny w wysokości 1,3 mln zł.

Ośrodek podlegać będzie pod szpital psychiatryczny w Suwałkach. Zostanie zlokalizowany w budynku po szkole, w oddalonych o ok. 20 km od Suwałk Smolnikach.

Po remoncie do dyspozycji pacjentów z zaburzeniami emocjonalnymi będzie 25 łóżek. Planowane jest też przeniesienie tam z Suwałk pododdziału leczenia zaburzeń nerwicowych, oddziału dziennego zaburzeń nerwicowych oraz przeniesienie i rozszerzenie zespołu opieki środowiskowej – działającego jako Centrum Zdrowia Psychicznego. Na te działania szpital posiada już podpisane umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Ośrodek będzie miał profil terapeutyczno-leczniczy dla pacjentów z zaburzeniami emocjonalnymi. W szczególności będą to nerwice lękowe, depresje, zaburzenia osobowości czy zespoły stresu pourazowego (PTSD). Planowana rekonwalescencja ma być połączona z terapią w bezpośrednim kontakcie ze środowiskiem naturalnym.

Placówka ma być gotowa do końca czerwca 2023 r.

– Zarząd województwa w pełni rozumie problemy, na jakie napotykają pacjenci z zaburzeniami psychicznymi czy emocjonalnymi. Brakuje takich placówek, brakuje specjalistów. Nasz zarząd stara się ze wszystkich sił wypełnić tę lukę – mówiła Wiesława Burnos, członek zarządu.

Na potwierdzenie tych słów Marek Malinowski, członek zarządu odpowiedzialny za zdrowie, przypomniał, że jedną z pierwszych decyzji podlaskich władz było wsparcie budowy Centrum Psychiatrii dla Dzieci i Dorosłych przy Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku, ponieważ brakuje takiego miejsca w Podlaskiem.

– Ta budowa się już kończy. Może uda się nawet uruchomić centrum w trzecim kwartale tego roku – dodał.

 

Wrota Podlasia

Fot. Archiwum Suwalki24.pl

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
06.30.2022 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.6350 4.7286
USD 0.00% 4.3992 4.4880
GBP 0.00% 5.3758 5.4844
CHF 0.00% 4.5948 4.6876
Dodaj nowe ogoszenie