04.05.2023

Pan Tadeusz, Przedwiośnie, skomplikowana ludzka natura. Już po pisemnej maturze z j. polskiego

Ponad 270 tysięcy tegorocznych maturzystów, plus absolwenci z poprzednich lat, przystąpiło w czwartek w całym kraju do matury z języka polskiego. Egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym rozpoczął się o 9.00. Aby go zdać, trzeba uzyskać minimum 30 procent punktów.

Jak poinformował wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski, w całej Polsce matura rozpoczęła się spokojnie – bez przecieków, zakłócenia porządku, czy alarmów bombowych.

W Suwałkach średnie szkoły samorządowe ukończyło 680 uczniów, w tym: 412 licealistów i 268 uczniów technikum. W III Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Alfreda Lityńskiego w Suwałkach (na fot.) do egzaminu dojrzałości przystąpiło 121 osób. 

W tym roku matura odbywa się w dwóch formułach. W nowej – Formule 2023, maturę zdają tegoroczni absolwenci czteroletniego liceum. Starą – Formułę 2015, tegoroczni absolwenci technikum, szkół branżowych drugiego stopnia oraz absolwenci z poprzednich lat.

W Formule 2015 maturzyści mieli do wyboru następujące tematy:

- Jak niespodziewane okoliczności wpływają na człowieka? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu „Pana Tadeusza”, całego utworu Adama Mickiewicza oraz do wybranego tekstu kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 wyrazów,

- Czy nieprzyjemne prawdy są lepsze od przyjemnych złudzeń? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanych fragmentów „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego oraz wybranych tekstów kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 wyrazów.

Mogli też wybrać analizę i interpretację utworu poetyckiego.

Natomiast w Formule 2023:

- Człowiek – istota pełna sprzeczności

- Co sprawia, że człowiek staje się dla drugiego człowieka bohaterem?

Oprócz napisania wypracowania maturzyści musieli wykonać szereg innych poleceń, które sprawdzały m.in. znajomość lektur, umiejętność czytania ze zrozumieniem, czy argumentowania.

- Uważam, że tematy nie były łatwe. Na pewno były trudniejsze niż na maturze próbnej. Trzeba było się dobrze zastanowić nad doborem lektur. Ja wybrałem drugi temat. Natomiast test sprawdzający wiedzę historyczno - literacką był moim zdaniem raczej przystępny - mówi absolwent III LO Filip Dudanowicz.

Jak twierdzi, po pierwszym egzaminie pojawiła się już duża ulga.

- Był stres i adrenalina, czy wszystko pójdzie dobrze, z kodowaniem prac, wejściem do sali, ale teraz, gdy wiemy już, jak to wygląda, emocje opadły i w następnych dniach powinno być już o wiele lepiej - dodaje.

W piątek odbędzie się matura z języka angielskiego, a w poniedziałek z matematyki, w kolejnych dniach chętni będą zdawać następne przedmioty na poziomie rozszerzonym. Wyniki matur pisemnych będą ogłoszone 7 lipca 2023.

 

10 maja rozpocznie się matura ustna z języka polskiego. Zgodnie z harmonogramem, egzaminy potrwają do 23 maja.

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
05.22.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie