21.07.2023

Parada miejska wyrasta na najważniejsze wydarzenie Dni Suwałk. Prezydent funduje nagrody

Część starszych mieszkańców jeszcze czuje niesmak, niechęć, uraz związany ze wspomnieniami pochodów 1-majowych, ale także seniorów nie brakuje w korowodzie maszerującym od kilku lat ulicami Suwałk.

Parady miejskie przedstawiciele naszych władz samorządowych podpatrzyli podczas wizyt w kilku zagranicznych miastach partnerskich i coraz skuteczniej zaszczepiają ten zwyczaj nad Czarną Hańczą. Wzorcem nie są pochody znane z czasów PRL-u, ale pełne radości i dumy parady organizowane z okazji karnawału, zabaw, rocznic i świąt na Zachodzie czy w Ameryce Południowej. W ubiegłym roku ulicami naszego miasta kroczyło około 1000 osób.

- Parada była bardzo radosna, jej odbiór był jak najbardziej pozytywny zarówno wśród uczestników, jak i obserwatorów – mówi Kamil Sznel, naczelnik Wydziału Obsługi Prezydenta, Komunikacji Społecznej i Promocji Urzędu Miejskiego. - Wzięli w niej udział reprezentanci 54 instytucji. W tym roku padnie rekord. Już teraz mamy zgłoszenia 98 instytucji, a termin upływa przecież dopiero w przeddzień parady, planowanej na 5 sierpnia.

W Polsce święta narodowe i państwowe obchodzimy bardzo oficjalnie, poważnie. Stąd pewnie pęd do całkiem innego stylu świętowania podczas dni miasta. Tym bardziej, że sprzyja temu wakacyjna pogoda.

- Wakacje nie przeszkadzają w uczestnictwie placówek oświatowych – opowiada Kamil Sznel. - Do udziału zgłosiły się wszystkie, z wyjątkiem Przedszkola nr 2, Szkoły Podstawowej nr 2 i I Liceum Ogólnokształcącego. Oprócz szkół i przedszkoli, grup artystycznych Suwalskiego Ośrodka Kultury,  reprezentantów miejskich instytucji, a także organizacji pozarządowych, w tym klubów sportowych, grup motocyklistów, rajdowców samochodowych itd., do uczestnictwa w paradzie zgłaszają się prywatne przedsiębiorstwa – dodaje.

Żeby jeszcze bardziej zwiększyć frekwencję, uatrakcyjnić paradę prezydent Suwałk ogłosił konkurs z trzema nagrodami po 1000 zł dla trzech „najbardziej aktywnych i kreatywnych uczestników parady miejskiej podczas Dni Suwałk’.

Komisja, złożona z prezydenta lub jego przedstawiciela oraz reprezentantów francuskiego Grande-Synthe i łotewskiego Cesis,  we własnym zakresie dokona wyboru kryteriów, które będą brane pod uwagę przy dokonywaniu oceny. W ubiegłym roku pod uwagę był brany strój, przebojowość i liczebność danej grupy.

- Nagroda może też trafić do pojedynczej osoby – przyznaje Kamil Sznel. – Podobnie jak instytucje i organizacje, musi jednak ona zgłosić swój udział do naszego wydziału.

Zgłoszenia przyjmowane będą do 4 sierpnia.

Parada miejska planowana jest na sobotę, 5 sierpnia w godz. 13.30-14.00.  Uczestnicy przejdą trasą: ul. 24 sierpnia, ul. T. Kościuszki, ul. A. Mickiewicza, ul. A. Wajdy (Bulwary).

Ciekawe czy to wydarzenie przebije rozpoczynający się tego samego dnia o godz. 20:15 koncert Dawida Kwiatkowskiego z zespołem

Wojciech Drażba

Fot. Archiwum Suwalki24.pl

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
02.13.2026 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.2226 4.3080
USD 0.00% 3.6134 3.6864
GBP 0.00% 4.8314 4.9290
CHF 0.00% 4.5222 4.6136
Dodaj nowe ogoszenie