09.07.2020

Pieniądze dla gmin na rozwój e-usług w administracji. Z korzyścią dla mieszkańca i urzędnika

Chociaż podczas obowiązywania największych obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa drzwi urzędów były zamknięte dla interesantów, większość spraw można było załatwić w nich drogą elektroniczną.

- Zdalnie nie możemy już chyba tylko udzielać ślubów i zapewniać, że mieszkańców będą wiązały stałe uczucia - żartuje Witold Liszkowski, wójt Puńska. - Bywały i powtarzają się jednak momenty, kiedy łączność elektroniczna  "się zawiesza".  Największa bolączką naszej gminy jest niedostatek szybkiego Internetu oraz brak urządzeń i sprzętu, które nadążałyby za nim. Na przyszły rok planujemy zakup nowych serwerów, całego okablowania i modernizację urzędu pod kątem informatyzacji.

Nabór już pod koniec lipca

Na takie i podobne przedsięwzięcia można będzie otrzymać nawet 85 proc. dofinansowania w konkursie projektów na rozwój usług elektronicznych w administracji. Pula środków z Funduszy Europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego wynosi 15 mln zł.  Od 27 lipca do 31 sierpnia będą przyjmowane wnioski  o finansowe wsparcie projektów dotyczących rozwoju usług elektronicznych w administracji.

O pieniądze będą mogły ubiegać się jednostki samorządu terytorialnego  i ich instytucje posiadające osobowość prawną, związki czy też porozumienia  jednostek samorządu terytorialnego, jednostki administracji rządowej - na projekty o zasięgu regionalnym, a także partnerstwa jednostek administracji  samorządowej i rządowej.

Wójt oraz sekretarz gminy Puńsk, zastanawiając się nad projektem inwestycji, przyglądają się rozwiązaniom wprowadzanym przez sąsiednią gminę Sejny, która w ubiegłym roku uczestniczyła w takim samym konkursie na wdrożenie e-usług dla mieszkańców i  na portal informacyjny do obsługi spraw mieszkańców, bezpłatny Internet  do szkół, na zakup komputerów, programów i szkolenia informatyczne otrzymała dofinansowanie w wysokości 1,5 mln zł.  

Elektroniczne usługi trzeba stale rozwijać i doskonalić

Dwie siedziby suwalskiego ratusza przy ul. Mickiewicza i Noniewicza codziennie odwiedza około tysiąca osób, wśród nich wielu obcokrajowców - petentów wydziału spraw obywatelskich i urzędu stanu cywilnego. Kiedy Urząd Miejski w Suwałkach ograniczał bezpośrednią obsługę interesantów w czasie epidemii koronawirusa,  zachęcał do komunikacji elektronicznej, portalu ePUAP wykorzystującego profil zaufany lub dowód z warstwa elektroniczną, informował o wykazie zawierającym aż 171 usług, świadczonych zdalnie. Tak duży katalog i obsługujący go system wymaga ciągłego ulepszania.

W naborze, który rozpocznie się w lipcu będzie można zabiegać o pieniądze m.in. na aktualizację i integrowanie katalogu świadczonych e-usług, na ich zintegrowanie z usługami dostępnymi poprzez platformę ePUAP, na  przygotowanie elektronicznych wzorów dokumentów i formularzy.

Bardzo ważną usługą, którą można uruchomić lub rozwinąć dzięki środkom z tego konkursu  jest udostępnienie zasobów rejestrów publicznych innym podmiotom oraz klientom administracji na drodze elektronicznej. Mowa tu na przykład o przedsięwzięciu dotyczącym modernizacji i cyfryzacji ewidencji gruntów i budynków oraz jej ujednolicenie, projekcie polegającym na poprawie jakości danych o gruntach, budynkach i lokalach.

Elementem projektu może być zakup i wdrożenie aplikacji czy oprogramowania zapewniającego elektroniczną dostępność urzędu i  jego usług dla osób z niepełnosprawnością oraz społeczności mniejszościowych, czy też rozwój niezbędnej infrastruktury informatycznej w administracji, albo promocja e-usług administracji publicznej.

Elementem projektu może być też zakup, wdrożenie i rozbudowa aplikacji i systemów bazodanowych, służących poprawie efektywności zarządzania oraz upowszechnianiu komunikacji elektronicznej w instytucjach publicznych.

Wkład własny w czasach zaciskania pasa

Przedstawiciele samorządów terytorialnych nie kryją, że w dobie kryzysu spowodowanego pandemią ograniczają się do inwestycji, na których realizację mają zapewnione zewnętrzne dofinansowanie. W konkursie dotyczącym rozwoju usług elektronicznych w administracji, kusi perspektywa uzyskania aż 85-procentowej dotacji.

- Przygotowujemy się, ważymy priorytety - mówi Zbigniew Mackiewicz, wójt gminy Suwałki. - Od nowego roku chcemy połączyć Ośrodek Kultury z Gminną Biblioteką Publiczną, przydałyby się pieniądze na ujednolicenie, zintegrowanie systemów informatycznych. Jak chyba w każdym urzędzie, zależy nam na wprowadzeniu nowych rozwiązań, ale nie tylko u nas, ale i u mieszkańców, odbiorców naszych usług. W Urzędzie Gminy i gminnych jednostkach powinniśmy świadczyć e-usługi na najwyższym poziomie, ale mieszkańcy - interesanci muszą mieć dostęp do szybkiego Internetu, komputerów, aplikacji oraz wiedzy, jak się nimi posługiwać, jak w pełni z tych dobrodziejstw korzystać.

 

 

Nabór wniosków w konkursie na rozwój usług elektronicznych w administracji, przypomnijmy, potrwa od 27 lipca do 31 sierpnia br. Rozstrzygnięcie nastąpi w styczniu 2021 roku.

Link do konkursu:

https://rpo.wrotapodlasia.pl/pl/jak_skorzystac_z_programu/zobacz_ogloszenia_i_wyniki_na_1/dzialanie-81-rozwoj-uslug-publicznych-swiadczonych-droga-elektroniczna-4.html

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Zapraszamy na relację na żywo


Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle


Ślepsk Malow Suwałki

29.03.2024
20:30

Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
03.29.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
28.03.2024

mieszkanie

Dodaj nowe ogoszenie