25.03.2020

Pierwsze oszustwa na koronawirusa. Białostoczanka omal nie straciła 35 tys. zł

Natychmiastowa reakcja policjantów na przekazaną informacje o próbie kradzieży pieniędzy z konta, udaremniła działania przestępców. Tym razem cyberprzestępcy posłużyli się wiadomością sms, przekierowującą do fałszywej strony banku. Niczego nieświadoma ofiara potwierdziła wykonanie przelewu na 35 tysięcy złotych.

Wczoraj, kilkanaście minut przed 16.00, 29-letnia białostoczanka otrzymała  na swój telefon wiadomość tekstową. Z jej treści wynikało, że z powodu dezynfekcji przesyłki konieczna jest niewielka dopłata. Niczego nie podejrzewająca kobieta skorzystała z przesłanego  w wiadomości linku i rozpoczęła logowanie na stronie, do której została przekierowana. Tam wybrała swój bank i rozpoczęła procedurę związaną z opłaceniem kosztów dezynfekcji przesyłki. Strona na którą została przekierowana była fałszywa, a wszystkie informacje w postaci loginu i hasła do konta trafiły do cyberprzestepców. Ci z kolei posłużyli się nimi do logowania na prawdziwe konto pokrzywdzonej.

Kobieta potwierdzając dokonanie przelewu poprzez wpisanie hasła smsowego, nie zauważyła, że przelew jest na kwotę 35 000 złotych. Na szczęślcie kobieta szybkoz zauważyła, że z konta zniknęła nie złotówka, a kilkadziesiąt tysięcy. Natychmiast poinformowała Policję. Funkcjonariusze zwalczający przestępstwa w cyberprzestrzeni zaczęli działać. To dzięki ich reakcji udało się zatrzymać transakcje i kilkadziesiąt tysięcy złotych nie trafiło w ręce przestępców.

Policjanci zwalczający przestępstwa w cyberprzestrzeni, każdego dnia monitorują sieć internetową i ścigają osoby zajmujące się przestępczym procederem. Obecnie, w czasie zagrożenia koronawirusem, przestępcy wykorzystują obawy ludzi budując różne historie, które maja na celu uwiarygodnienie ich przestępczych działań. Przestrzegamy przed otwieraniem wiadomości od nieznanych nadawców i korzystania z przesyłanych przez nich linków.

Źródło: KWP Białystok

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
09.20.2020 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4109 4.5001
USD 0.00% 3.7353 3.8107
GBP 0.00% 4.8218 4.9192
CHF 0.00% 4.1045 4.1875
Dodaj nowe ogoszenie