23.11.2021

Pierwszy śnieg w tym sezonie. W Suwałkach pięć standardów zimowego utrzymania dróg

We wtorek rano, 23 listopada rano kierowcy musieli chwycić za miotełki, odśnieżyć auta, a potem - nim do akcji nie wkroczą pojazdy Zakładu Dróg i Zieleni - wolno i ostrożnie wjeżdżać na suwalskie ronda i skrzyżowania.

Jak informuje na swojej stronie, Zarząd Dróg i Zielenie w Suwałkach pozostaje w pełnej „zimowej” gotowości od początku listopada do końca marca.

Środki do zimowego utrzymania dróg

Już w październiku rozpoczął się przegląd sprzętu zimowego, który zostanie wykorzystany do prac związanych z zimowym utrzymaniem dróg, ulic, chodników, ścieżek rowerowych i parkingów w granicach administracyjnych miasta Suwałk. W strukturach Zarządu Dróg i Zieleni odpowiada za to Dział Oczyszczania i Napraw.

Do usuwania skutków tegorocznej zimy zostało przygotowanych 17 sztuk specjalistycznego sprzętu. Ze względu na wysłużony sprzęt i częste problemy techniczne, w tym roku został zakupiony ciągnik siodłowy z pługiem oraz posypywarką.

Jednostka organizacyjna Miasta Suwałki dysponuje następującym sprzętem do odśnieżania oraz zapobiegania i likwidacji śliskości: samochody specjalne z pługiem i posypywarką (5 szt.),  samochód ciężarowy z wywrotką i z pługiem (1 szt.), koparko-ładowarki (2 szt.), ciągniki rolnicze z pługiem i siewnikiem (8 szt.) oraz ww. ciągnik siodłowy z posypywarką (1 szt.). Ponadto wykorzystywany jest sprzęt do przewozu brygad odśnieżających ręcznie.

 

 

Zakres działań związanych z zimowym utrzymaniem dróg

Zarząd Dróg i Zieleni pełni obowiązek wykonawczy i nadzorczy nad wszelkimi pracami związanymi z zimowym utrzymaniem ciągów komunikacyjnych w granicach administracyjnych Miasta Suwałk. Do tych prac należy odśnieżanie, zapobieganie i likwidacja śliskości zimowej oraz wywóz śniegu z miejsc jego nadmiernego nagromadzenia.

W celu uszeregowania wykonywania zadań zimowych drogom, ulicom i chodnikom zastały przypisane standardy zimowego utrzymania. Standard określa czas w jakim skutki danego zjawiska atmosferycznego powinny być usunięte (zlikwidowane). Waha się on od 3 do 24 godzin.

Ulice i drogi zostały przyporządkowane pięciu standardom: I, II, III, IV, V. Natomiast chodniki i przyległe do nich  ścieżku rowerowe  zostały podzielone na trzy standardy: I. II, III. Szczegółowa mapa oraz lista ulic z podziałem na ww. standardy znajduje się pod poniższym linkiem: 

https://zdiz.suwalki.pl/zimowe-utrzymanie-drog/

Całodobowy dyżur podczas „Akcji zima”

 W okresie zimowym, czyli od początku listopada do końca marca, w Dziale Oczyszczania i Napraw pełniony jest całodobowy dyżur związany z „Akcją Zima”. Aby utrzymać ciągłość dyżurów w okresie zimowym kierowcy, którzy zajmują się utrzymaniem dróg, ulic i parkingów podzieleni są po 2 osoby na trzy zmiany.

Pełniący dyżury odbierają zgłoszenia z terenu miasta dotyczące zimowego utrzymania dróg pod  numerem telefonu: 517 424 600.

 Źródło: ZDiZ

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
12.05.2021 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.5487 4.6405
USD 0.00% 4.0122 4.0932
GBP 0.00% 5.3422 5.4502
CHF 0.00% 4.3655 4.4537
05.12.2021

Szukam pracy!!!

Dodaj nowe ogoszenie