Ogłoszony został pierwszy konkurs w nowym programie. Mogą w nim wziąć udział mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa, które zamierzają realizować projekty w powiatach graniczących z Białorusią i Rosją.
To pierwszy konkurs przeznaczony bezpoÅ›rednio dla przedsiÄ™biorstw w ramach nowego programu Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027. Dotacje bÄ™dzie można uzyskać na realizacjÄ™ inwestycji na obszarze 50 gmin z powiatów bezpoÅ›rednio graniczÄ…cych z BiaÅ‚orusiÄ… (sejneÅ„ski, augustowski, sokólski, biaÅ‚ostocki, hajnowski, siemiatycki) i RosjÄ… (suwalski).

Wsparcie bÄ™dzie sÅ‚użyć przyciÄ…gniÄ™ciu inwestorów i tworzeniu nowych miejsc pracy w gminach doÅ›wiadczajÄ…cych kumulacji negatywnych czynników spoÅ‚eczno-gospodarczych ze wzglÄ™du na agresjÄ™ Rosji na UkrainÄ™ oraz pozostawanie BiaÅ‚orusi w strefie wpÅ‚ywów agresora. Te czynniki to m.in.: spadek liczby ludnoÅ›ci, wzrost bezrobocia czy niższe dochody gmin z podatków. BÄ™dzie też stymulować rozwój firm już funkcjonujÄ…cych na tych obszarach.
Podczas oceny komisja weźmie pod uwagÄ™ m.in.: innowacyjność projektu, wzrost zatrudnienia bÄ™dÄ…cy wynikiem jego realizacji, wpisanie siÄ™ w inteligentne specjalizacje regionu, oddziaÅ‚ywanie proÅ›rodowiskowe (zwiÄ™kszenie efektywnoÅ›ci wykorzystania energii i zasobów naturalnych lub dziaÅ‚ania ograniczajÄ…ce ilość odpadów i zanieczyszczeÅ„), podnoszenie kompetencji pracowników czy rodzaj inwestycji (premiowane bÄ™dÄ…: zasadnicza zmiana procesu produkcyjnego, zwiÄ™kszenie zdolnoÅ›ci produkcyjnej istniejÄ…cego zakÅ‚adu, dywersyfikacja produkcji i najwyżej punktowane – zaÅ‚ożenie nowego zakÅ‚adu).
Dotacja wynosi w przypadku mikro- i maÅ‚ych przedsiÄ™biorstw do 70 proc. wydatków kwalifikowanych (czyli podlegajÄ…cych refundacji), a w przypadku Å›rednich przedsiÄ™biorstw – do 60 proc. tych wydatków. RozstrzygniÄ™cie konkursu zaplanowano na grudzieÅ„ br.
Kolejny konkurs dla przedsiÄ™biorców ruszy 22 wrzeÅ›nia i potrwa do 31 października br. BÄ™dzie skierowany do firm na wdrażanie innowacji w zakresie produktów, usÅ‚ug oraz procesów, majÄ…cych na celu rozpoczÄ™cie lub zwiÄ™kszenie eksportu.
SzczegóÅ‚y konkursu oraz wykaz gmin z powiatów graniczÄ…cych z BiaÅ‚orusiÄ… i RosjÄ… znajdujÄ… siÄ™ na stronie nowego programu regionalnego.
ŹródÅ‚o: podlaskie.eu
Fot. Suwalki24.pl










