21.02.2024

Piotr Sinkiewicz będzie ubiegał się o ponowny wybór na wójta gminy Rutka-Tartak

Czuję się na siłach, mam dużo pomysłów, chcę wykorzystać doświadczenie oraz kontakty i dobre relacje ze wszystkimi samorządami i szczeblami władzy, jakakolwiek by ona nie była – tak Piotr Sinkiewicz uzasadnia decyzję o starcie w kwietniowych wyborach.

Podczas swojej drugiej kadencji wójt zamierza dokończyć już rozpoczęte przedsięwzięcia i zrealizować kolejne. W Urzędzie Gminy pracuje prawie 20 lat. Przez długi czas odpowiadał za drogi gminne, potem był zastępca wójta, a także – po odejściu poprzednika na emeryturę - komisarzem zarządzającym gminą.

- Nasza gmina zawsze była dla innych wzorem jeżeli chodzi o pozyskiwanie środków zewnętrznych na przebudowę i modernizację dróg i tę wiodącą pozycję utrzymujemy – mówi Piotr Sinkiewicz. – Właśnie trwa przebudowa dwukilometrowego odcinka drogi Jodoziory – Polimonie - Kleszczówek, gdzie szutrową nawierzchnię zastąpi beton asfaltowy. Szykujemy się do ogłaszania przetargów na kolejne dwie drogi - w Sikorowiźnie, Potopach i Poszeszupiu-Folwark. Na tę inwestycję pozyskaliśmy 6 mln zł.

 

Droga w Kadaryszkach

W kończącej się kadencji powstała droga, a właściwie połączona z drogą wojewódzka i powiatową ulica w Kadaryszkach, przy której znajduje się 20 działek budowlanych, w Rutce-Tartak wybudowano ulice Młynarską i Leśną z parkingiem przy ośrodku zdrowia, wyremontowano prawie 6 km dróg w Uroczysku Jałowo, przebudowano fragment drogi w Poszeszupiu-Folwark, nawierzchnie z betonu asfaltowego zyskały drogi na odcinkach o łącznej długości 2,5 km w Rowelach i Jałowie. 

Piękny krajobraz, jeziora, turystyczne atrakcje   

Ambicją jest wymiana szutrowych nawierzchni na asfaltowe na wszystkich gminnych drogach. Chodzi o bezpieczeństwo i komfort mieszkańców, ale też turystów, których z roku na rok przybywa. Przyciągają uroki Suwalskiego Parku Krajobrazowego oraz nowe plaże i miejsca wypoczynku.

Na rozbudowanej w ubiegłym roku, wzbogaconej o nowy pomost pływający plaży w Smolnikach wójt zamierza zagospodarować teren, postawić na nim elementy małej architektury.

 

Plaża w Smolnikach

Także w ubiegłym roku powiększona została plaża ze zjeżdżalnią i kempingiem nad jeziorem Pobondzie. W przyszłym roku natomiast powstanie plaża po drugiej stronie jeziora, na terenie „Wioski Bałtów”, a w kolejnych latach planowane jest utworzenie plaży nad jeziorem Jałowo.

Na poprawę warunków podziwiania krajobrazów gmina pozyskała 2 miliony zł z Programu Inwestycji Strategicznych. Te pieniądze zostaną przeznaczone na budowę platformy widokowej oraz miejsca rekreacji dostępnego dla osób z niepełnosprawnościami w Rowelach, na zagospodarowanie terenu przy wieży widokowej w Baranowie i budowę ścieżki edukacyjno-przyrodniczej, która będzie przedłużeniem „Wioski Bajek” do skrzyżowania rzek Potopka i Szeszupa.

Edukacja i ekologia

Innym miejscem do prowadzenia otwartych lekcji, edukacji ekologicznej ma być Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych ograniczony do odpadów wielkogabarytowych, mebli, sprzętu agd, urządzeń czy maszyn, których nie przyjmą skupy złomu.

- Oprócz edukacyjnej, taki PSZOK, ogrodzony, z placem manewrowym, pełniłby też funkcję socjalną – mówi Piotr Sinkiewicz. – Każdy mógłby wziąć sobie potrzebną rzecz, przedmiot, jakiś element czy kawałek przewodu. Gmina oszczędziłaby na rzadszym wywozie takich odpadów do Suwałk.

Jeżeli jesteśmy przy oszczędnościach i ekologii,  na obiektach użyteczności publicznej oraz przy Oczyszczalni Ścieków, Stacji Uzdatniania Wody i Świetlicy Wiejskiej z Remizą Strażacką w Smolnikach zamontowane zostały instalacje odnawialnych źródeł energii, na  LED-owe zostanie wymienione i rozbudowane oświetlenie uliczne w Rutce-Tartak i Smolnikach, jest już przygotowany program funkcjonalno-użytkowy rozbudowy oczyszczalni ścieków.

- Jak chyba wszystkie samorządy, szczególną uwagę przykładamy do oświaty, poprawy warunków i jakości kształcenia – mówi Piotr Sinkiewicz, który pracę zawodową zaczynał jako nauczyciel w Szkole Podstawowej w Rutce-Tartak.

W ramach programu Zdalna Szkoła zostało zakupionych 28 laptopów z oprogramowaniem, z programu Laboratoria Przyszłości – nowoczesny, cyfrowy  sprzęt, wybudowane zostało zaplecze boiska sportowego - budynek w którym znalazły się szatnie, łazienki oraz sala ćwiczeń, w której urządzona została siłownia.  

 Budynek zaplecza boiska został połaczony z halą sportową

- W tegorocznym budżecie przeznaczyliśmy 1 mln zł na zakup nowego autobusu przeznaczonego do przewozu dzieci i młodzieży szkolnej – informuje wójt Piotr Sinkiewicz.

Młodzież garnie się do działania w Ochotniczych Strażach Pożarnych. Gmina przymierza się do budowy nowego garażu w OSP w Smolnikach i wyposażenia jej w średni wóz ratowniczo-gaśniczy – taki, jaki zakupiono dla OSP w Rutce-Tartak. Obecny garaż ma być przekształcony w zaplecze Koła Gospodyń Wiejskich w Smolnikach.

- Mamy pomysły na kolejne przedsięwzięcia, będziemy składać wnioski o dofinansowanie z Programu Transgranicznego Polska – Litwa, z Lokalnej Grupy Działania i innych dostępnych źródeł – zapewnia Piotr Sinkiewicz.

Wojciech Drażba

Fot. Suwalki24.pl, UG Rutka-Tartak

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
04.14.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
14.04.2024

Hydraulik

14.04.2024

Serwis domowy.

13.04.2024

Kierowca C+E

Dodaj nowe ogoszenie