W tym sezonie letnim wyłączony z użytkowania został stary pomost na jeziorze Czarne w Smolnikach. Plażowicze korzystają z nowego, wybudowanego w ubiegłym roku.
Przed rokiem, przy okazji budowy kosztem 215 tys. zł plaży z nowym, pływającym pomostem, Gmina Rutka-Tartak naprawiła też dotychczas używany, osadzony na palach.
- Teraz musieliśmy go wyłączyć z użytkowania, ponieważ zagrażał bezpieczeństwu – mówi Piotr Sinkiewicz, wójt Rutki-Tartak. – Konstrukcja nie nadaje się do remontu, musi zostać wymieniona. Teren jest własnością Lasów Państwowych. Pomost, budynek i wiata należą do Nadleśnictwa Suwałki. Wystąpimy do właściciela z wnioskiem o przeprowadzenie remontu.
Do gruntów leśnych zaliczany jest też teren nowej plaży, który gmina odkupiła od prywatnego właściciela. Oznacza to, że mogą na nim powstać elementy małej architektury, na przykład ławki, które nie będą trwale związane z gruntem.
Nadleśnictwo poprawiło nawierzchnię drogi, ale gdzieś zawieruszył się znak zakazujący wjazdu do lasu. Niektórzy pokonują niewielki odcinek samochodami, które zabierają miejsce do plażowania czy biwakowania.
- Czekamy na uruchomienie zewnętrznych źródeł finansowania projektów służących rozwojowi turystyki, czy to z programu Fundusze Europejskie dla Podlaskiego, czy z Programu Interreg Polska-Litwa – mówi Piotr Sinkiewicz. - Chcemy postawić elementy malej architektury w Smolnikach, ale przede wszystkim zbudować całkiem nową plażę po drugiej stronie jeziora Pobondzie, na przeciwko tej istniejącej, która jest znana z campingu i zjeżdżalni wodnej.
W tym roku Gmina Rutka-Tartak przeprowadza warte 2,3 mln zł inwestycje w ramach wspólnego zadania pod nazwą „Rozwój infrastruktury turystycznej”.
W Rutce-Tartak zostanie wykonane zostanie przedłużenie Wioski Bajek. U zbiegu rzek Szeszupa i Potopka powstanie ścieżka edukacyjno-przyrodnicza z kładką i okrągłą altaną.
W Rowelach stanie platforma widokowa, częściowo zadaszona, z wiodącą do niej ścieżką, z pięknym widokiem na całą Dolinę Rowelską. Niżej urządzony zostanie plac z parkingiem i tablicami poglądowymi dla osób z niepełnosprawnościami, a także wiata grillowa.
W Baranowie natomiast, przy wieży widokowej zostanie zorganizowany parking na 10 samochodów osobowych i autobus, plac z miejscem na ognisko. Na wieżę będzie łatwiej dotrzeć dzięki wybudowaniu schodów terenowych.
Wojciech Drażba
Fot. Suwalki24.pl