31.01.2023

Plaże w Smolnikach, Pobondziu i WOSiR Szelment będą większe i ładniejsze już w te wakacje [zdjęcia]

Władzom Gminy Rutka-Tartak oraz spółki WOSiR Szelment udało się wyłonić wykonawców, którzy w grudniu i styczniu skwapliwie skorzystali z łagodnej, choć kapryśnej zimy i wykonali prace w wodzie oraz na brzegach jeziora Czarnego w Smolnikach oraz jeziora Szelment.

Oficjalnie inwestycje nazwane zostały „przygotowaniem miejsc  okazjonalnie wykorzystywaniem do kąpieli”. Generalnie polegają na wycinaniu wodnych roślin, wykoszeniu porostów trzcin, usunięciu namułów oraz wysypaniu dna jeziora piaskiem na geowłókninie filtracyjnej, wykarczowaniu i umocnieniu brzegów. Ze względu na ochronę środowiska, czynności wykonywane w wodzie i na brzegach powinny zakończyć się do połowy marca.

- Roboty w Smolnikach, gdzie wycinka trzcin objęła 450 m kw., dobiegają końca i nasz wykonawca zapewne jeszcze w tym tygodniu przeniesie się do Pobondzia – mówi Piotr Sinkiewicz, wójt Rutki-Tartak. – W Smolnikach jeszcze w lutym pojawi się pomost pływający. Na wiosnę pozostaną prace związane z zagospodarowaniem terenu, posianiem trawy.

Nad jeziorem Pobondzie umożliwione zostanie bezpośrednie wejście do wody z terenu plaży, a nie tylko z pomostów. Zostanie wycięta trzcina z obszaru między pomostami na palach oraz pływającym – na powierzchni 300 m kw., a także między pomostem na palach a ujęciem wody zjeżdżalni wodnej – 600 m kw.

- W Szelmencie plażę powiększaliśmy już w ubiegłym roku, ale ze względu na mróz, na skute lodem jezioro, nie dokończyliśmy do połowy marca wszystkich prac – opowiada Daniel Racis, prezes WOSiR. -  Teraz pogoda była łaskawsza, już w grudniu wykonawca uporał się z większością robót. Będziemy mieli jeszcze większą i ładniejszą plażę.

Prace w Szelmencie sprowadziły się m.in. do wykoszenia porostów trzcin z dna jeziora na powierzchni 200 m kw., podsypania piaskiem płukanym na geowłókninie filtracyjnej dna jeziora na powierzchni 500 m kw. oraz na terenie plaży o powierzchni 240 m kw. a także do odwodnienia terenu - budowy rurociągów i drenażu.

Efekty ujrzymy przed rozpoczęciem sezonu letniego, kiedy zakończą się prace nad zagospodarowaniem terenu plaży.

WD

Fot. UG Szypliszki i WOSiR Szelment

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
03.22.2023 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.6765 4.7709
USD 0.00% 4.4335 4.5231
GBP 0.00% 5.2967 5.4037
CHF 0.00% 4.7230 4.8184
21.03.2023

Mieszanka zbożowa

Dodaj nowe ogoszenie