04.03.2013

Pocztowy zawrót głowy

Szanowny Pan

Sławomir Nowak

Minister

Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej

 

Interpelacja poselska

w sprawie planowanej redukcji zatrudnienia w Poczcie Polskiej, likwidacji placówek pocztowych i ich wpływu na jakość oraz dostępność powszechnych usług pocztowych na przykładzie sytuacji w województwie podlaskim

Poczta Polska S. A. jako jedyny publiczny operator jest ustawowo zobowiązana do świadczenia w pełnym zakresie usług pocztowych z zachowaniem ich szerokiej dostępności oraz przestrzegania minimalnych standardów jakościowych. W związku z tym Poczta Polska S. A. musi utrzymywać określoną przepisami sieć placówek pocztowych, aby zapewnić dostęp do swych usług wszystkim obywatelom Rzeczypospolitej Polskiej. W wyniku poszukiwania iluzorycznych oszczędności w ciągu ostatnich pięciu lat doszło do zamknięcia części urzędów oraz agencji pocztowych, co już teraz skutkuje niespełnianiem przez Pocztę Polską nałożonych na nią ustawowo obowiązków, zwłaszcza w zakresie dostępności jej usług.


Najwyższa Izba Kontroli w raporcie pokontrolnym nr ewid. 119/2012/P/11/064/KIN z dnia 26 kwietnia 2012 roku wykazała, iż dostęp do usług pocztowych świadczonych przez Pocztę Polską S. A. jest mocno ograniczony. Jak wynika z kontroli NIK, jedynie 20 urzędów pocztowych w kraju prowadzi swą działalność przez całą dobę, a większość urzędów pocztowych w miastach jest czynnych od 8:00 do 18:00, zaś na obszarach wiejskich znacznie krócej, najczęściej od 8:00 do 15:00. Poczta Polska dysponuje na terenie całego kraju 8 423 placówkami pocztowymi, z czego w 2011 roku czynnych było jedynie 8 016. Wnioski z przeprowadzonej przez NIK kontroli wskazują na to, iż liczba czynnych punktów pocztowych była w 2011 roku o 224 niższa od wymaganej przepisami. Niedostateczna liczba placówek pocztowych sprawia, że część obywateli ma utrudniony dostęp do podstawowych usług świadczonych przez Pocztę Polską. Problem dostępności usług pocztowych obejmuje swym zasięgiem cały kraj.

 

W sprawie zapowiadanej likwidacji placówek Poczty Polskiej S. A. oraz utrudniania dostępu mieszkańców mniejszych miejscowości do usług pocztowych skierowałem do Prezesa Rady Ministrów interpelację poselską w dniu 11 kwietnia 2011 roku. Zwracałem wtedy uwagę na negatywne skutki redukcji sieci placówek Poczty Polskiej oraz jej znaczne koszty społeczne, polegające na pogorszeniu dostępności usług pocztowych na terenie kraju. Przykładem może być
przekształcenie i zmiana funkcji Urzędu Pocztowego w Śniadowie, powiat łomżyński, które spowodowało wydłużenie czasu doręczania przesyłek pocztowych, co ma istotne znaczenie dla obywateli korzystających z usług Poczty Polskiej, a w szczególności dla urzędów administracji publicznej związanych z ściśle określonymi terminami załatwiania spraw administracyjnych, które wynikają z przepisów obowiązującego prawa. Problemy te w odniesieniu do Gminy Śniadowo przedstawiałem w jednym ze swoich wcześniejszych wystąpień.

 

Dziś następuje kolejny etap wycofywania się państwa z odpowiedzialności za tę sferę życia publicznego. Przyjęta przez Zarząd Poczty Polskiej S. A. strategia (uchwała nr 372/2012 z dnia 12 grudnia 2012 roku) przewiduje zmniejszenie zatrudnienia w Poczcie Polskiej w latach 2012-2015 o 12 tysięcy etatów. W skali kraju na rok 2013 zakłada się spadek liczby etatów o blisko 5 tysięcy, a w województwie podlaskim (Region Sieci Białystok) zatrudnienie zmaleje o 151,44 etatów (131,40 etatów średniorocznie). Województwo podlaskie odczuje zapowiadaną redukcję w sposób szczególnie dotkliwy w związku z wysokim, utrzymującym się od wielu lat bezrobociem. Zaplanowane zwolnienia w szeregach Poczty Polskiej odbiją się negatywnie na rynku pracy w całym kraju. Plany zmniejszenia zatrudnienia oraz przekształcenia w strukturze urzędów pocztowych przyczynią się do pogorszenia dostępności usług świadczonych przez Pocztę Polską oraz mogą negatywnie wpłynąć na ich terminowość. Już teraz część obywateli zamieszkujących województwo podlaskie odczuwa skutki wcześniejszych decyzji, które objęły Pocztę Polską i spowodowały rozrzedzenie sieci placówek pocztowych. Jest to widoczne
szczególnie w rejonach wiejskich, gdzie dostęp do usług pocztowych jest znacznie ograniczony z powodu wcześniejszej likwidacji działających tam urzędów pocztowych lub skrócenia godzin ich pracy.

 

W świetle przyjętego przez Zarząd Poczty Polskiej planu część placówek ma ulec przekształceniu w filie większych urzędów pocztowych, a w przyszłości w agencje pocztowe, co w praktyce oznaczać będzie dalszą falę zwolnień. Sytuacja w województwie podlaskim, a zwłaszcza w powiatach augustowskim, sejneńskim i suwalskim nie napawa optymizmem.


Od dnia 1 grudnia 2012 roku Urząd Pocztowy w Nowince został przekształcony w filię Urzędu Pocztowego w Augustowie i w związku z tym służba doręczeń została przeniesiona do urzędu macierzystego UP Augustów 1. Podobna sytuacja spotkała urzędy pocztowe w Puńsku i Krasnopolu, które mocą tych zmian są filiami Urzędu Pocztowego w Sejnach, gdzie od tej pory świadczona jest służba doręczeń. Zmiany dotknęły także Urząd Pocztowy w Wiżajnach, który stał się filią UP Szypliszki, skąd doręczane są przesyłki pocztowe do odbiorców na obszarze
gminy Wiżajny. Nieco odmienna sytuacja spotkała placówkę w Raczkach, z której od 1 lutego 2013 roku przeniesiono służbę doręczeń do Urzędu Pocztowego w Suwałkach , a przekształcenie w filię ma nastąpić w marcu bieżącego roku.

 

Wprowadzana w chaotyczny i nieprzemyślany sposób reorganizacja pociągnie za sobą szereg skutków społecznych mogących przesłonić iluzoryczne oszczędności, które dzięki tym zmianom chce uzyskać Zarząd Poczty Polskiej. Rząd
Donalda Tuska zasłaniając się koniecznością poszukiwania oszczędności doprowadza do systematycznej degradacji podstawowych struktur państwa redukując ich rolę względem obywateli. Kolejne plany oszczędnościowe wprowadzane są bez głębszych analiz oraz z pominięciem kosztów społecznych, które w opisywanych wyżej przypadkach będą na pewno znaczne.


Wobec powyższego – działając na podstawie art. 14 ust.1 pkt 7 ustawy z dnia 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora (Dz. U. Nr 73, poz. 350, z późń. zm.) – uprzejmie proszę Pana Premiera o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

 

1. Na ile redukcja etatów w strukturze zatrudnienia Poczty Polskiej S. A. oraz likwidacja placówek pocztowych wpłynie negatywnie na dostępność usług wobec obywateli oraz instytucji państwowych i społecznych?

2. Czy według aktualnego stanu liczba placówek pocztowych na terenie województwa podlaskiego jest zgodna z przepisami regulującymi działalność Poczty Polskiej?

3. Ile placówek pocztowych na terenie województwa podlaskiego zlokalizowanych na terenach wiejskich jest czynnych krócej niż 8 godzin dziennie? Które to placówki – proszę o ich wykaz.

4. Jakie jeszcze przekształcenia są planowane w strukturze Poczty Polskiej na terenie województwa podlaskiego i ile jeszcze placówek i urzędów pocztowych zostanie zlikwidowanych? Proszę o przedstawienie ich wykazu oraz informację o tym, w jaki sposób w tych przypadkach zostanie zorganizowane wykonywanie usług pocztowych?


 

Z wyrazami szacunku

Jarosław Zieliński

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej

Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość


udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
03.28.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
28.03.2024

elewacje

Dodaj nowe ogoszenie