23.08.2019

Pokoszarowy teren przy Pułaskiego. Orły już są, czekamy na pomnik i Park Ułański [zdjęcia, slajdy]

Brama wjazdowa do dawnych koszar wygląda już efektownie, jest nadzieja, że teraz władze miasta zainteresują się innym projektem zgłoszonym wcześniej do Suwalskiego Budżetu Obywatelskiego.

Orły wylądowały na zabytkowej bramie przy ul. Generała Kazimierza Pułaskiego.  Odtworzone rzeźby orłów, tak jak przed laty, stanęły na postumentach z obu stron bramy. Jest szansa, że to początek zmian,  przywracających pamięć o historycznej roli koszar w historii naszego miasta.

Bramę wjazdową i pomnik Generała Józefa Dwernickiego wybudowano w 1931 roku.  Reprezentacyjna brama dla pojazdów kołowych przez lata służyła za wizytówkę suwalskiej jednostki wojskowej.

W 2017 roku zabytkowa brama przeszła renowację, jej formę przywrócono do tej historycznej. Uporządkowano też przyległy teren. Budowle naprawiono, wybrukowano przyległy placyk, pojawiły się trawniki i ozdobne podświetlenie.  Później przyszedł czas na  kolejny etap przywracania blasku historycznej budowli.

Na bramie stanęły odtworzone rzeźby orłów, które zostały zniszczone prawdopodobnie przez Niemców w 1939 roku. Taki sam los spotkał również pomnik Generała Józefa Dwernickiego. Dziś ostał się po nim tylko historyczny cokół.

Odtworzenie historycznych rzeźb to oddolny pomysł mieszkańców Suwałk, którzy zgłosili w ubiegłym roku taki projekt w Suwalskim Budżecie Obywatelskim 2019. Zyskał on ponad 1400 głosów poparcia. Wykonaniem rzeźb orłów na zlecenie ratusza zajął się rzeźbiarz Rafał Strumiłło.

Pora uporządkować teren, czyli czas na Park Ułański

Po I Wojnie Światowej i odzyskaniu niepodległości stacjonował tutaj 2 Pułk Ułanów Grochowskich, a teren przy ul. Pułaskiego stanowił jeden z największych w Polsce garnizonów w okresie międzywojennym. Ułani od zawsze byli częścią Suwałk. Aktywnie uczestniczyli w życiu miasta, nadając mu swoisty koloryt. Odbywały się tutaj parady wojskowe, zawody hippiczne i uroczystości związane ze świętem Pułku.

W ostatnich latach teren dawnego garnizonu przeszedł prawdziwą transformację. Dziś ten teren nie przypomina dawnej jednostki wojskowej. Powstały tutaj aquapark, sala teatralna, hotel i nowe bloki mieszkalne. Warto aby zachować pamięć o historycznej roli tego miejsca. Taki pomysł zrodził się wśród mieszkańców Suwałk już dwa lata temu, którzy zgłosili w Suwalskim Budżecie Obywatelskim projekt „Parku Ułańskiego”.

Projekt „Park Ułański” zakładał odrestaurowanie zaniedbanego parku na terenie pokoszarowym przy ul. Pułaskiego z utworzeniem stałej wystawy plenerowej z metalową makietą i wielkoformatowymi zdjęciami dawnych koszar oraz informacjami o historii tego miejsca. Jak przekonywali autorzy, byłoby to świetne miejsce do edukacji regionalnej w plenerze dla młodych suwalczan.

Projekt „Parku Ułańskiego” zajął 5. miejsce w Suwalskim Budżecie Obywatelskim 2018 i nie został zatwierdzony do realizacji. Można sięgnąć po gotowe dokumenty i włączyć go do budżetu miasta na 2020 rok, kiedy Suwałki będą obchodziły swoje 300-lecie.  

 

(pkr)

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.08.2020 Kupno Sprzedaż
EUR 0.01% 4.4224 4.5118
USD 0.80% 3.9044 3.9832
GBP 0.46% 4.8832 4.9818
CHF 0.13% 4.1546 4.2386
08.07.2020

Szukam pracy

Dodaj nowe ogoszenie