24.06.2020

Pomóż biegiem. Challenge Run na rzecz Natalii

Fundacja Kierunek Ultra zaprasza do włączenia się w akcję # Challenge Run, z której dochód zostanie przekazany na leczenie osiemnastoletniej Natalii.

- W marcu zawsze organizujemy bieg charytatywny Pomóż Biegiem. Ze względu na kowid, bieg nie mógł się odbyć. Postanowiliśmy w tym celu zaproponować biegaczom i sympatykom sportu akcję Challenge Run. Biegniemy tym razem dla Natalii – każdy kilometr jest ważny, przebiegnijmy choć 5 km i wrzućmy monetę na konto Natalii – zachęca Iwona Łobasiuk.

Zasady są proste. Trzeba przebiec lub przejść z kijkami minimum 5 km, wpłacić pieniądze na konto Natalii i przekazać pałeczkę dalej. Można nagrać film.

Natalia ma 18 lat. Cierpi na bulimię oraz ma problemy z agresją. Podopieczna Fundacja Promyk musi przejść przez terapie która wyciszy emocje oraz pomoże w miarę normalnie funkcjonować.
A przecież nic tak nie pomaga jak bieganie :-)
- I stąd nasz apel do biegaczy o wsparcie, pomóżmy biegiem ! - przekonuje I. Łobasiuk.

 

Pomagamy Natalii w walce z bulimią

To nie fanaberia nastolatki, jak się powszechnie zwykło sądzić, ale choroba, która niszczy dziewczynę. Leczy się ją często latami i nie zawsze z sukcesem. Terapia w prywatnych gabinetach, bo praktycznie tylko na taką można liczyć, to ogromne koszty, których rodzina już nie jest w stanie dźwigać. Bulimia nervosa czyli zaburzenie odżywiania - brzmi niewinnie, ale to podstępna i bardzo niebezpieczna choroba. Jej siostrą jest anoreksja. Bywa, że atakują na zmianę. Obie, to powolny proces mentalnego i fizycznego umierania. Bo wszystko dzieje się w głowie.

Początek to zwykle niewinny brak poczucia własnej wartości. Natalia urodziła się z porażeniem mózgowym. Od pierwszego dnia dziewczynka walczyła z ułomnościami, które przyniosła ze sobą na świat. Lata jej ciężkiej pracy i zaangażowania rodziców – konsultacje, rehabilitacje, terapie – przyniosły efekty. Nieśmiała ładniutka blondyneczka z zachwianą motoryką, jako nastolatka była już sprawną, dobrze ułożoną dziewczyną. W gimnazjum przynosiła świadectwa z czerwonym paskiem. Problem zaczął się, kiedy skończyła 16 lat, a mama musiała podjąć pracę. Na „księżniczkę spod klosza” spadły obowiązki. Natalia nie poradziła sobie z odpowiedzialnością za to, żeby rano wstać, zjeść śniadanie, pójść do szkoły. Pojawiały się problemy. Te, z którymi już oraz nowe, typowe dla nastolatek – jestem inna, brzydka, gruba, do niczego. Lekkie początku, odchudzanie zastąpiła drakońska dieta ograniczona do owoców i produktów białkowych – jajka, jogurty, mleko. Pierwsza diagnoza – anoreksja nervosa (jadłowstręt psychiczny). Pusty żołądek „w głowie” jest wypakowany po brzegi. Wymiotowanie przynosi ulgę, pozbywa się kalorii i wyrzuca to, co złe. Jednak w jakimś momencie organizm nie wytrzymuje i domaga się jedzenia. Trzeba więc szybko napchać się. Łapczywie i bez ograniczeń, bo głód boli, zaburza myślenie. Dwadzieścia nugetsów, cztery jogurty, litr mleka popite napojem musującym. Mentalnie nadal nie przyjmuje się jedzenia, więc trzeba je szybko wyrzucić. W toalecie, jak się zdąży, w łóżku, na podłogę.

Druga diagnoza: bulimia nervosa (żarłoczność psychiczna). To zgubny nałóg, który bez reszty zawładnął życiem Natalii. Nie ma nauki, zainteresowań, psują się relacje z rówieśnikami i bliskimi. Pojawiły się problemy gastryczne i inne przykre dolegliwości. Również natury emocjonalnej. One niszczą dziewczynę mentalnie i fizycznie. Rodzice szukają pomocy. Odwiedzają z Natalią kolejne gabinety psychiatrów, psychologów, terapeutów. Pobyty w szpitalu i farmakologia dają dziewczynie siłę i wytchnienie od choroby na kilka dni. Potem wszystko zaczyna się od nowa. Natalia chce wrócić do normalnego życia. Ale do tego nie wystarczy zacząć normalnie jeść. Prawda jest inna.

Jedynym ratunkiem jest terapia, terapia i jeszcze raz terapia. Długa i kosztowna. Pomóżmy Natalii, bo każdy dzień z chorobą jest udręką dla niej i jej bliskich. Pomóżmy Natalii, która woła o pomoc. Konto do zbiórki:

Fundacja "Promyk" ul. 1 Maja 17B/ 16, 16-400 Suwałki, woj. podlaskie, Polska BS Rutka Tartak nr 77936700070010001970870001 do dopiskiem NATALIA

Nieleczone zaburzenia odżywiania mogą doprowadzić do śmierci. Mają one najwyższy wskaźnik śmiertelności spośród wszystkich zaburzeń psychicznych, a w ciągu lat obserwuje się podwyższenie ryzyka zgonów wśród osób cierpiących z ich powodu. Szacuje się, że 13% dziewcząt przed 20. rokiem życia doświadcza jednego z zaburzeń odżywiania. Surowy wskaźnik umieralności dla zaburzeń odżywiania wynosi 23, co oznacza, że jest najwyższy wśród wszystkich zaburzeń psychicznych. Przyczyną zgonu może być samobójstwo, powikłania zdrowotne z powodu niedożywienia (80% kardiologiczne, hipoglikemia, niewydolność nerek  

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
08.09.2020 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.3608 4.4488
USD 0.00% 3.6779 3.7523
GBP 0.00% 4.8431 4.9409
CHF 0.00% 4.0398 4.1214
09.08.2020

praca na budowie

08.08.2020

Nie zwlekaj!

Dodaj nowe ogoszenie