18.01.2013

Pościg transgraniczny: Polska-Litwa 2013

Komenda Wojewódzka Policji w Białymstoku wspólnie z departamentem Policji przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Republiki Litewskiej i Policją Łotewską realizując projekt współfinansowany ze środków Komisji Europejskiej pn. „Wzmacnianie policyjnej transgranicznej współpracy Litwy, Łotwy i Polski” - w dniach 15 – 18 stycznia 2013 r. w Starym Folwarku k. Suwałk po raz kolejny zorganizowały wspólne polsko – litewskie ćwiczenia  w ramach pościgu transgranicznego.

 


 

W dobie współczesnych zagrożeń, nie tylko związanych z szeroko rozumianym terroryzmem, biorąc pod uwagę ciągle aktywnie działające i rozwijające się środowisko przemytników, handlarzy – niejednokrotnie przejawiające się w formie zorganizowanych grup przestępczych – istnieje konieczność ciągłego doskonalenia realizacji ustawowych zadań Policji, Straży Granicznej i innych formacji realizujących ustawowe zadania w strefie nadgranicznej.


Rozszerzanie Unii Europejskiej oraz ścisła współpraca jej członków przynosi wiele nowych rozwiązań i możliwości w ściganiu sprawców przestępstw. Doskonałym przykładem jest pościg transgraniczny, który stał się możliwy dzięki praktycznemu zastosowaniu postanowień art. 41 Konwencji Wykonawczej Schengen.

 

Założenia inscenizowanego pościgu były następujące:
Dwóch nieznanych, zamaskowanych sprawców dokonuje napadu z użyciem broni palnej na kierowcę tir-a w pobliżu Łoździej na Litwie. Sprawcy uprowadzają drugiego pasażera samochodu, kradną  33 tys. EURO i uciekają do Polski. Po przekroczeniu granicy w Ogrodnikach dokonują kolejnego napadu zmieniając samochód na Landrovera.  Uciekają w kierunku Suwałk, często zmieniając drogi. Zatrzymują się w kompleksie leśnym w miejscowości Krzywe. Tam do akcji włączyli się policyjni negocjatorzy. Rozmowy kończą się tylko częściowym powodzeniem, następnie mundurowi zatrzymują bandytów.

 

Wspólne ćwiczenia polskiej i litewskiej Policji zakończyły się pomyślnie – przećwiczone zostały wszystkie zakładane w scenariuszu elementy. Dla skuteczności takiego pościgu, oprócz wprowadzonych regulacji prawnych, konieczne są wypracowane i sprawdzone w praktyce zasady współdziałania. W ramach trwających od 15 do 18 stycznia w Starym Folwarku ćwiczeń policjanci z obu państw w pierwszym dniu zapoznali się z zagadnieniami związanymi z europejskimi, w szczególności polskimi i litewskimi regulacjami prawnymi dotyczącymi pościgu transgranicznego (część teoretyczna). Drugiego i trzeciego dnia odbyły się ćwiczenia sztabowe, w tym sam pościg trans graniczny i zatrzymanie sprawców napadu.

 

Wszystkim tym działaniom skrzętnie przyglądali się obserwatorzy z Litwy, Łotwy, Straży Granicznej oraz Policji (Komendy Głównej Policji, Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, Wrocławiu i Lublinie), którzy sprawdzali, jak w praktyce przebiegną wszystkie elementy pościgu. Dzisiaj, na zakończenie działań odbyła się konferencja podsumowująca całość  przedsięwzięcia.

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
06.03.2023 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie