03.09.2023

Powiat suwalski podziękował rolnikom za tegoroczne plony. Dożynki w Dowspudzie [zdjęcia]

Od dziękczynnej mszy świętej polowej, która odbyła się na boisku szkolnym w Dowspudzie, rozpoczęły się w niedzielę, 3 września, Dożynki Powiatu Suwalskiego. Były wieńce, odznaczenia dla wyróżniających się rolników, podziękowania i życzenia, dzielenie się chlebem, a także liczne stoiska gastronomiczne i z rękodziełem.

Część oficjalną rozpoczął wystrzał z armaty.

- Dożynki celebrowane są w całym kraju. Jest to zwieńczenie ciężkiej pracy roli. Rola to ziemia, ziemia to ojcowizna, a ojcowizna to ojczyzna, dlatego to święto jest takie ważne – mówi Witold Kowalewski, starosta powiatu suwalskiego. – Czasy są ciężkie. Bezprecedensowa agresja Rosji na Ukrainę, powracający temat Przesmyku suwalskiego, ataki hybrydowe ze strony Białorusi, to wszystko wzbudza niepokój, ale rolnicy robią swoje, a dopóki pracują – na polskich stolach nie zabraknie polskiego chleba – mówił.

Wraz z Andrzejem Szymulewski, wójtem Gminy Raczki starosta powitał licznie zgromadzonych gości: rolników, senatora Marka Komorowskiego, wiceprzewodniczącego Rady Sejmiku Wojewódzkiego Cezarego Cieślukowskiego, wójtów z okolicznych gmin, przewodniczących rad i radnych, przedstawicieli służb mundurowych, dyrektorów instytucji kultury oraz delegacje z zaprzyjaźnionych ze Starostwem Powiatowym w Suwałkach miejscowości na Litwie, sponsorów i przedstawicieli organizacji służących rolnikom pomocą: ARMiR, ODR, KRUS.

- Współczesny rolnik wykonuje właściwie wiele zawodów jednocześnie. Musi być przedsiębiorcą, księgowym, mechanikiem, elektrykiem, weterynarzem, do tego wie, czego może brakować jego glebie. Rolnictwo to stres i nieprzespane noce. Polskie rolnictwo w ciągu ostatnich 30-40 lat przeszło głęboką przemianę. Ci, którzy kiedyś uczyli polskich rolników gospodarzy, teraz sami mogą się od nich uczyć. Polska żywość jest jedna z najlepszych na świecie – mówił Andrzej Szymulewski.

W podobnym tonie wypowiadał się senator Prawa i Sprawiedliwości Marek Komorowski, który do Dowspudy przybył wraz z małżonką. Senator podkreślał, że rząd robi wszystko, aby pomagać rolnikom. Jak podkreślał, rolnicy nie tylko zapewniają chleb, ale dbają również o tradycję.

- Dochowujecie wiary swoich ojców. To bardzo ważne, zwłaszcza teraz, gdy próbuje się nas opiłować z wartości katolickich – mówił.

Po przemówieniach odbyło się symboliczne dzielenie chlebem, a następnie przyznano odznaczenia wyróżniającym się rolnikom. Otrzymali je:

- Anna i Konrad Więckowie z Sidor w gminie Raczki, starostowie dożynek,

- Edyta i Andrzej Aleksandrowiczowie ze Starej Chmielówki w gminie Bakałarzewo,

- Bogusława i Jan Balukiewiczowie z Sudawskich w gminie Wiżajny,

- Sylwia i Karol Chomiczowie z Korobca w gminie Suwałki,

- Edyta i Dariusz Dobkowscy z Jemielistego w gminie Filipów,

- Monika i Mariusz Kownaccy z Bondziszek w gminie Rutka-Tartak,

- Justyna i Karol Olszewscy z Żywej Wody w gminie Jeleniewo,

- Agnieszka i Krzysztof Szczęśni z Zaboryszek w gminie Szypliszki,

- Agnieszka i Stanisław Zaśkiewiczowie z Zarzecza w gminie Przerośl.

Rozstrzygnięte zostały również konkursy na tradycyjny i współczesny wieniec dożynkowy oraz na równiankę. W pierwszej z kategorii, jury w składzie Dorota Jabłońska, Anna Dorota Halicka, Joanna Jakubowska, przyznało następujące miejsca:

I miejsce – koło gospodyń Niezłe Ziółka z Sobolewa,

II miejsce – zespół Zorniczeńka z Wysokiego

III miejsce – sołectwo Jeleniewo

W kategorii równianka:

I miejsce – wieś Białobłota w gminie Szypliszki

II miejsce – Zofia Gibowicz z gminy Wiżajny

III miejsce Koło Gospodyń Wiejskich Małe Raczki w gminie Raczki

W kategorii wieniec współczesny:

I miejsce – Mała Huta w gminie Suwałki

II miejsce – Wólka w gminie Filipów

III  miejsce – Zespół Szkół w Dowspudzie

Po części oficjalnej rozpoczęła się część artystyczna. Jako pierwsi wystąpili Raczkowiacy ze Stanisławem Marciniakiem na czele.

Dożynki poprowadził Andrzej Łukowski.

 

 (just)

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.20.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie