12.03.2013

Pożegnanie z Cudem Natury

Ponad połowa powierzchni naszego województwa została przeznaczona pod budowę przemysłowych farm wiatrowych - tak ustalono w przygotowanym przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego opracowaniu będącym częścią Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju do 2030 roku (patrz: mapa kierunków rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii w naszym kraju i legenda do mapy).


Na terenie Warmii i Mazur - zgodnie przyjętym już przez Rząd opracowaniem, planowana jest budowa setek gigantycznych wiatraków energetycznych w ciągu najbliższych kilku lat! A lobby wiatrakowe intensywnie zabiega by liczba ta była dużo większa! Czy Żuławy, Warmia i Mazury zamiast pozostać "Cudem Natury" zostaną wkrótce zamienione w "Krainę Tysiąca Wiatraków"?

 

Koalicja Bezpieczna Energia, która zrzesza kilkadziesiąt organizacji społecznych z terenu całego województwa (od Elbląga po Olecko) i prowadzi różnorodne działania na rzecz pozyskiwania odnawialnej energii w sposób bezpieczny dla mieszkańców, w dniu 13 marca o godzinie 14:00 spotka się w Urzędzie Marszałkowskim z Jarosławem Słomą - rzedstawicielem władz wojewódzkich.

Chcemy się dowiedzieć, czy władze naszego województwa zgadzają się z rządowym opracowaniem, niezgodnym z projektem Strategii Rozwoju Społeczno-Gospodarczego Województwa Warmińsko- Mazurskiego do roku 2020, w którym uznano, iż "biorąc pod uwagę uwarunkowania przyrodnicze, koncentrację środków finansowych oraz warunki prawne, produkcja energii elektrycznej na terenie województwa powinna rozwijać się w oparciu o biogazownie rolnicze, fotowoltaikę oraz małe elektrownie wiatrowe w układzie rozproszonym."

Chcemy dowiedzieć się, czy władze województwa zamierzają podjąć działania mające na celu ochronę tego unikatowego  regionu przed dewastacją, jaką niesie ze sobą zabudowanie go gigantycznymi i szkodliwymi dla zdrowia ludzkiego, krajobrazu i środowiska przyrodniczego obiektami przemysłowymi?

 

Chcemy spytać, dlaczego nie powstaje regionalna platforma współdziałania na rzecz promocji mikroenergetyki, oraz:
- czy zarząd województwa akceptuje planowanie dziesiątek farm wiatrowych na tym terenie?
- ile straci na wartości unikalny i bezcenny krajobraz naszego regionu (doceniony przez cały świat: "Mazury Cud Natury") i ile straci na tym całą branża turystyczna w regionie?
- ile tysięcy mieszkańców miejscowości, przy których powstaną elektrownie wiatrowe, straci możliwości zarobkowania (kto przyjedzie do gospodarstwa agroturystycznego z migotaniem i szumem wiatraków w tle?) oraz na spadku wartości swoich nieruchomości (nie ulega wątpliwości, iż im bliżej elektrowni wiatrowych, tym bardziej ceny nieruchomości spadają);
- dlaczego fundusze unijne, które powinny wspierać rozwój lokalnych społeczności, doprowadzą do zubożenia mieszkańców i już wywołują niepokoje społeczne (które wkrótce mogą doprowadzić do akcji protestacyjnych na dużą skalę)?

Te i inne pytania - w imieniu zaniepokojonego społeczeństwa Warmii i Mazur chcą zadać władzom województwa warmińsko-mazurskiego przedstawiciele Koalicji Bezpieczna Energia!

Kontakt do osób reprezentujących Koalicję Bezpieczna Energia:

- Waldemar Badeński (Stowarzyszenie Aktywności Społecznej im. Tadeusza Reytana) - tel. 607 088 609
- Dariusz Morsztyn Biegnący Wilk (Partnerstwo Dzikie Mazury) - tel. 604 292 997
- Krzysztof Worobiec (Stowarzyszenie na Rzecz Ochrony Krajobrazu Kulturowego Mazur „Sadyba”) - tel. 601 094 641

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.08.2020 Kupno Sprzedaż
EUR 0.01% 4.4224 4.5118
USD 0.80% 3.9044 3.9832
GBP 0.46% 4.8832 4.9818
CHF 0.13% 4.1546 4.2386
08.07.2020

Szukam pracy

Dodaj nowe ogoszenie