13.02.2021

Pracownicy OSiR odkryli rury nielegalnie odprowadzające ścieki do Czarnej Hańczy. Będzie kontrola

W Suwałkach zostanie przeprowadzona weryfikacja sposobu odprowadzania ścieków z 491 nieruchomości, które nie są podłączone do kanalizacji sanitarnej.

Decyzja została podjęta po tym jak pracownicy Ośrodka Sportu i Rekreacji w Suwałkach odkryli nielegalnie wkopane rury odprowdzające nieczystości do Czarnej Hańczy. Prezydent Suwałk będzie chciał uruchomić program dotacji, który w części sfinansuje koszt podłączenia budynków do sieci kanalizacyjnej.

- Wiosną i jesienią ubiegłego roku pracownicy Ośrodka Sportu i Rekreacji prowadzili prace związane z oczyszczaniem Czarnej Hańczy. To co znaleziono na dnie rzeki oraz w jej otoczeniu wprowadza w konsternację. Wyłowiono  sprzęt AGD i RTV, boiler o pojemności 200 l, damskie torebki, setki butelek po alkoholu czy też kasę fiskalną ale również niewybuch oraz wnyk z martwym bobrem – wylicza Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk - Chciałbym podziękować pracownikom OSIR za inicjatywę oraz zadbanie o czystość naszej rzeki.

Ponadto pracownicy OSIR natknęli się na nielegalne pomosty i punkty poboru wody, a także to co najgorsze – rury odprowadzające ścieki do Czarnej Hańczy. Niestety takie zachowanie nie mogło pozostać bez reakcji. Miejsca, w których odnotowano występowanie rur ściekowych naniesiono na mapy i przekazano do Wód Polskich, które prowadzą dalsze postępowanie w tej sprawie.

- Po tym odkryciu poleciłem pracownikom Wydziału Ochrony Środowiska zinwentaryzowanie obszaru całego miasta pod kątem podłączeń do sieci kanalizacji sanitarnej. Tutaj wyniki również zaskakują negatywnie. Okazuje się, że w całym mieście jest 491 budynków nie podłączonych do systemu kanalizacji – co oznacza, że ścieki są na nich zagospodarowane w inny sposób – informuje Czesław Renkiewicz.

Obowiązkiem właścicieli nieruchomości jest przyłączenie budynków do istniejącej sieci kanalizacyjnej. Wynika to z przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. W przypadku kiedy sieć kanalizacyjna nie istnieje w sąsiedztwie danego obiektu to nieruchomość należy wyposażyć w szczelny zbiornik bezodpływowy czyli szambo lub w przydomową oczyszczalnię ścieków. Ponadto w tym pierwszym przypadku właściciel nieruchomości musi mieć zawartą umowę na wywóz ścieków zbieranych w szambie oraz przechowywać dowody potwierdzające wykonanie przez przedsiębiorcę usługi opróżniania zbiornika.

Dlatego też pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska zweryfikują w jaki sposób są odprowadzane ścieki z 491 budynków, które nie są podłączone do sieci sanitarnej. Jeszcze w tym miesiącu do wszystkich właścicieli tych obiektów trafią pisma z ankietami do wypełnienia.
Właściciele nieruchomości, którzy mają możliwość podłączenia swoich budynków do kanalizacji, a nie podłączyli się do niej będą mieli obowiązek by to zrobić. Wynika to z przepisów obecnie obowiązującego prawa.

Koszty podłączenia do sieci kanalizacyjnej pokrywa w całości właściciel nieruchomości.

- Dlatego też zastanowimy się z Radnymi nad możliwością uruchomienia programu dotacji na podłączenie do sieci kanalizacyjnej.  Czegoś na kształt naszego programu dopłat do wymiany źródeł ciepła. Jednak decyzje w tej sprawie zapadną dopiero po przeprowadzeniu weryfikacji  podsumowuje prezydent Suwałk.

Żródło: UM Suwałki 


udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
02.25.2021 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4739 4.5643
USD 0.00% 3.6878 3.7624
GBP 0.00% 5.2058 5.3110
CHF 0.00% 4.0589 4.1409
Dodaj nowe ogoszenie