18.05.2022

Prawie 50 przyszłych pielęgniarek i pielęgniarzy wzięło udział w uroczystości czepkowania [zdjęcia]

Niemal 50 osób złożyło uroczyste przyrzeczenie, odśpiewało hymn pielęgniarski i otrzymało białe czepki z czarnym paskiem, które są symbolem pierwszego stopnia wtajemniczenia zawodowego. Studenci II roku Państwowej Uczelni Zawodowej w Suwałkach wzięli udział w ceremonii czepkowania

Jest to jedna z najbardziej znanych ceremonii zawodowych (obok rozdania dyplomów i Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki). Czepkowanie jest momentem, który w świadomości studentów powinien wyzwolić refleksję: jak pracować nad sobą, aby opanować umiejętność przeżywania z chorym jego niepokoju, cierpień, nadziei i trosk oraz wyrobić takie cechy jak wyrozumiałość, czułość czy serdeczność.

Studenci podczas uroczystości, w obecności Senatu Uczelni, zapalili też świece jako symbol ciepła, miłości i dobroci dla drugiego człowieka. Gratulacje i podziękowania studentom oraz pracownikom Wydziału Ochrony Zdrowia składali władze Uczelni, władze samorządowe
i przedstawiciele instytucji i służb medycznych.

Okolicznościowy wykład wygłosiła dr Halina Śliżewska, która przypomniała postać Hanny Chrzanowskiej – prekursorki pielęgniarstwa środowiskowego.

Przypomnijmy, że pielęgniarstwo jest jednym ze sztandarowych kierunków kształcenia w Państwowej Uczelni Zawodowej w Suwałkach. Absolwenci tego kierunku cieszą się dużą renomą, a samo pielęgniarstwo jest zawodem szczególnym - charakteryzuje go edukacja na najwyższym poziomie, szczególnie odpowiedzialny rodzaj działania, autonomia, wysokie kompetencje i możliwość ich doskonalenia, prowadzenie badań naukowych, posiadanie własnego kodeksu etycznego czy zrzeszanie się w samorządy zawodowe. Zawód przeżywa też swoisty renesans – z roku na rok przybywa chętnych do wykonywania tego trudnego, choć pięknego zawodu.

Źródlo: PUZ w Suwałkach

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
06.30.2022 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.6350 4.7286
USD 0.00% 4.3992 4.4880
GBP 0.00% 5.3758 5.4844
CHF 0.00% 4.5948 4.6876
Dodaj nowe ogoszenie