05.04.2024

Prawie pół miliarda złotych na drogi w województwie. Niemal 1,7 mln zł dla Bakałarzewa

Kolejne rządowe środki na budowę lokalnych dróg trafią już wkrótce do samorządów z naszego regionu. Wojewoda Jacek Brzozowski podpisał pierwsze umowy w ramach tegorocznego dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Działający od 2018 roku Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg to istotne narzędzie wsparcia samorządowych inwestycji drogowych. O dofinansowanie mogą ubiegać się zarówno gminy, jak i powiaty. W zeszłym roku samorządy z naszego województwa otrzymały 307 mln zł, dzięki czemu zrealizować mogły aż 327 inwestycji.

W roku 2024 pieniędzy będzie jeszcze więcej.

- Będzie to niemal pół miliarda, z czego 357 milionów trafi do podlaskich samorządów jeszcze w tym roku, reszta zaś zostanie przesunięta na rok kolejny – zapowiedział wojewoda Jacek Brzozowski podczas spotkania, na którym podpisane zostały pierwsze umowy.

Dzięki tym środkom zrealizowane zostanie 136 przedsięwzięć gminnych i 96 powiatowych. W sumie to 279 km nowych bądź gruntownie przebudowanych dróg.

- O przyszłość Funduszu byłem przez samorządowców pytany praktycznie od pierwszego dnia mojej pracy – zauważył wojewoda. – Tym większą mam satysfakcję, że mogę dziś spełnić swoje zapowiedzi.

Wciąż są potrzeby

Dzięki Funduszowi powstanie 4,3 km nowych dróg we wsiach Góra i Podgórze w gminie Bakałarzewo. Wartość zadania to ponad 2,8 mln zł, dofinansowanie zaś to niemal 1,7 mln. O znaczeniu tej inwestycji mówił wójt Tomasz Naruszewicz:

- Przeszło cztery kilometry nowych dróg w gminie wiejskiej to bardzo dużo. Obecnie mieszkańcy muszą korzystać z dróg szutrowych. Można powiedzieć, że przywracamy im okno na świat.

 

 

Wśród pierwszych 28 umów podpisanych przez wojewodę znalazła się także ta dotycząca inwestycji w gminie Giby. Dzięki rządowemu wsparciu powstanie tam droga Pomorze-Budziewizna-Bosse.

Inwestycja warta jest 1,3 mln zł, z czego ponad 900 tysięcy to środki rządowe.

- Ta droga to niejako wisienka na torcie, bo większość dróg zdołaliśmy już zrealizować – mówi wójt Robert Bagiński. – Będziemy teraz mieli całą sieć nowych dróg, połączonych ścieżkami rowerowymi. Jesteśmy gminą turystyczną, więc jest to dla nas wyjątkowo ważna sprawa.

Wojewoda podpisał ponadto 5 kwietnia umowy dotyczące dofinansowania inwestycji w gminach: Łapy, Jaświły, Ciechanowiec, Suchowola, Bargłów Kościelny, Klukowo i Szczuczyn, a także w miastach: Kolnie, Wysokiem Mazowieckiem i Suwałkach. Wśród pierwszych tegorocznych beneficjentów znalazły się też powiaty: kolneński, sokólski, suwalski i siemiatycki.

Źródło i fot. PUW

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
05.20.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie