22.05.2020

Premier zachęca do wizyt w barach i hotelach, branża ślubna apeluje. Nowe zakażenia w Białymstoku

Rząd zapowiada znoszenie kolejnych obostrzeń. Po wybuchach ognisk zakażeń koronawirusem w kopalniach, dzienna liczba nowych przypadków w kraju oscyluje wokół 400. W piątek wyniosła 476.

W naszym regionie takim ogniskiem zostal ostatnio Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego w Białymstoku. Wśród 6 potwierdzonych dzisiaj przypadków w województwie, trzy dotyczą tej instytucji.

- Są to osoby z bezpośredniego otoczenia pierwszego zarażonego pracownika, przebywające na kwarantannie. Osoby te nie miały kontaktu z pracownikami, którzy aktualnie wykonują swoje zadania w budynkach urzędu marszałkowskiego - powiadomiła w piątkowe południe Izabela Smaczna-Jórczykowska, rzecznik marszałka województwa. - Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego obsługuje interesantów zdalnie. Zapraszamy do kontaktu mailowego i telefonicznego z naszymi pracownikami. 

Premier Mateusz Morawiecki podczas dzisiejszego pobytu na Dolnym Śląsku zachęcał do powrotu do restauracji i do polskich hoteli. Po raz kolejny zostal poruszona sprawa noszenia maseczek na powietrzu.

- Zbliżają się wakacje, więc zachęcam wszystkich do wyjazdów w polskie góry, nad jeziora i w polskie lasy. Dzięki temu odbudujemy szybciej tych kilka utraconych miesięcy z powodu koronawirusa - mówił premier. - Szykujemy się do tego, żeby obowiązek noszenia maseczek na powietrzu również zlikwidować, to wszyscy muszą szacować stopień ryzyka przez swój własny pryzmat w hotelach, na wyjazdach i wszędzie tam, gdzie będzie wracało normalne życie.

Powrotu do normalności nie może się już doczekać branża ślubna. Tymczasem wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński mówił dzisiaj, że jego resort "rekomenduje zgodę na organizację wesel do 50 uczestników". Przedstawiciele branży przekonują, że to zły pomysł, że organizowanie imprez dla tak małej liczby osób nie uzdrowi sytuacji, a ludzi, ktorzy planowali wesela na 100 czy 200 osób wprawi tylko w zakłopotanie, jak dokonać selekcji gości.

Pojawiły się argumenty Polskiego Stowarzyszenia Branży Ślubnej, że lepszym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie takiego ograniczenia, jakie funkcjonuje w restauracjach, czyli jednej osoby na cztery metry kwadratowe.

Jak z weselami będzie, przekonamy się w przyszlym tygodniu. Kolejny etap "odmrażania" gospodarki ma obowiązywać od czerwca.

 

W ciągu ostatniej doby w kraju wykonano ponad 22,3 tys. testów. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 476  nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem z województw:

- śląskiego (285),

- dolnośląskiego (71),

- łódzkiego (37),

- mazowieckiego (29),

- wielkopolskiego (16),

- opolskiego (10),

- podlaskiego (6),

- świętokrzyskiego (5),

- pomorskiego (4),

- lubelskiego (3),

- kujawsko-pomorskiego (3),

- lubuskiego (2),

- zachodniopomorskiego (2),

- małopolskiego (2),

- podkarpackiego (1).

Resort zdrowia powiadomił też o śmierci 10 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 85-M Tychy, 83-K Głuchołazy, 78-M Bolesławiec, 92-K Wrocław, 50-K Bydgoszcz, 71-M Koszalin, 57-M, 81-M Warszawa, 92-K, 89-K Wolica. Większość osób miała choroby współistniejące.

Liczba zakażonych koronawirusem w Polsce wynosi 20 619. Zmarły 982, wyzdrowiało 8 731 osób.

 

Wojewoda Podlaski i Podlaski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny informują, że 6 kolejnych przypadków zakażenia koronawirusem w regionie to:

  • starsza kobieta z powiatu bielskiego, izolacja domowa
  • kobieta w sile wieku z Białegostoku, hospitalizowana w USK w Białymstoku
  • mężczyzna w sile wieku z Białegostoku, izolacja domowa
  • kobieta w sile wieku z Białegostoku, izolacja domowa
  • starszy mężczyzna z Bialegostoku, izolacja domowa
  • mężczyzna w sile wieku z Bialegostoku, izolacja domowa

W sumie w województwie podlaskim mamy 411 potwierdzonych przypadków zakażenia COVID-19.

Wyzdrowiały kolejne cztery osoby (w sumie 345): trzech mężczyzn i kobieta w sile wieku z Białegostoku.

 

 

Fot. Miłosz Kozakiewicz

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
08.09.2020 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.3608 4.4488
USD 0.00% 3.6779 3.7523
GBP 0.00% 4.8431 4.9409
CHF 0.00% 4.0398 4.1214
09.08.2020

praca na budowie

08.08.2020

Nie zwlekaj!

Dodaj nowe ogoszenie