12.06.2014

Prezydent sam zadecyduje o losie dyrektora szkoły

W tym roku kończy się kadencja dyrektorom dwóch miejskich szkół i sześciu przedszkoli. Prezydent Suwałk zapowiada jednak, że nie wszystkie te stanowiska będą obsadzone w ramach konkursów. Opozycja apeluje o przejrzyste procedury i jasne zasady.

Z końcem sierpnia swoje kadencje kończy ośmiu dyrektorów. W związku z tym ruszyć powinny procedury konkursowe, które wyłonić mają tych, którzy pokierują placówkami edukacyjnymi. Tak przynajmniej było w poprzednich latach. W tym roku ma się to jednak zmienić. - Otrzymałem dobra lekcję w zakresie powoływania dyrektorów i czasami ogrania mnie zwątpienie czy mam wpływ na kształtowanie polityki kadrowej w oświacie - zastanawiał się Czesław Renkiewicz w czasie dyskusji o suwalskiej edukacji.

Prezydent Suwałk uważa, że jeżeli dyrektor właściwie realizuje zadania, dba o poziom kształcenia i nie ma na niego skarg, to powinien dalej pełnić swą funkcję. - Tam gdzie trzeba, to konkursy będą, a tam gdzie nie, to za zgodą instytucji powołanie dyrektora odbędzie bez procedury konkursowej - zapowiada samorządowiec.

Renkiewicz zdradził też co stoi za jego decyzją. - Eksperymentowanie poprzez ogłaszanie konkurów może doprowadzić do tego, że ja mając tylko trzy głosy w komisji konkursowej, po głosowaniu będę miał całkiem innego dyrektora szkoły - gdybał prezydent. Dlatego, aby mieć wpływ na decyzje kadrowe, gdy tylko otrzyma o dyrektorze pozytywną opinię rady pedagogicznej, zawiązków i kuratorium to ponownie powierzy mu stanowisko.

Uwagi do takiego pomysłu zgłosił poseł Jarosław Zieliński. - Muszą być określone jasne i przejrzyste zasady na jakich dyrektorom przedłużane będą kadencje - podkreśla były kurator oświaty. Dodaje również, że jeżeli taka zasada zostanie przyjęta, to powinna być konsekwentnie realizowana. - Jeżeli prezydent zdecyduje się ogłosić konkurs, to powinien to również uzasadnić i wyjaśnić, co złego zrobił nauczyciel, że jego kadencja nie zostanie przedłużona - wyraził swoje oczekiwanie polityk i były nauczyciel języka polskiego.

(mkapu)

udostępnij na fabebook
13.06.2014, 17:24:01

gość

To ciekawy sposób myślenia: "eksperymentowanie poprzez ogłaszanie konkursów"- sądziłam, że konkurs jest po to, żeby wygrał najlepszy. Pan prezydent, niestety, zawsze wie najlepiej...

Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.13.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie