30.06.2020

Prezydent Suwałk z wotum zaufania i absolutorium

Bardzo ważne dla prezydenta doroczne uchwały Rady Miejskiej poprzedziła debata o stanie miasta i sprawozdanie z wykonania budżetu za 2019 rok.

Najpierw jednak prezydent Czesław Renkiewicz przedstawił "Raport o stanie miasta za 2019 rok". Mówił o oddanej po 30 latach starań do użytku obwodnicy Suwałk, rekordowych, opiewających na ponad 150 mln zł inwestycjach, wśród nich lotniska lokalnego, dwóch ulic Trasy Wschodniej - Rotmistrza Pileckiego i Aleksandry Piłsudskiej, a także hali sportowo -widowiskowej Suwałki Arena, w której po awansie do PlusLigi mecze rozgrywają siatkarze Ślepska Malowu.

Potem przyszła kolej na inne dziedziny życia - było o gospodarce komunalnej, budownictwie, sporcie, oświacie, kulturze, współpracy z organizacjami młodzieżowymi, opiece społecznej, pogarszającej się demografii i małej liczbie atrakcyjnych miejsc pracy.

Po zebraniu wymaganych 50 podpisów mieszkańców, do debaty zgłosili się aktywiści Piotr Wasilewski, który krytykując prezydenta za brak konsultacji z mieszkańcami mówił o braku strategii dla młodych ludzi, wrócił do spraw insygniów i herbu Suwałk, wydawaniu publicznych pieniędzy na Dwutygodnik Suwalski oraz remontu ulicy Paca, a także Katarzyna Karaszewska, która skupiła się na krytykowaniu... Piotra Wasilewskiego.

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 11 Piotr Zieliński mówił o liście podpisanym przez dyrektorów szkół, którzy zaapelowali do Ewy Beaty Sidorek o wycofanie rezygnacji ze stanowiska zastępcy prezydenta i pochwalił ją słowami, że przez 30 lat dyrektorowania nie miał wcześniej tak merytorycznej "szefowej".  

Wracając do krytycznych wobec prezydenta opinii, radny Sławomir Sieczkowski z ugrupowania Mieszkańcy Suwałk narzekał na brak dialogu z radnymi, zbyt małe środki przekazywane na aktywizację obywateli dla organizacji pozarządowych i pochylił  się nad pogarszającym stanem finansów miasta, a przewodniczący klubu radnych Prawo i Sprawiedliwość Jacek Juszkiewicz wskazywał na brak kompleksowej polityki senioralnej oraz na inwestycje ponad stan.

Dużo więcej było ocen pozytywnych, dobrze oceniających pracę prezydenta w 2019 roku. Za udzieleniem wotum zaufania  głosowało 14 czlonków 23-osobowej rady -  12 radnych z prezydenckiego klubu Łączą nas Suwałki oraz dwóch z Koalicji Obywatelskiej.

WD

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.12.2020 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4213 4.5107
USD 0.00% 3.9037 3.9825
GBP 0.00% 4.9412 5.0410
CHF 0.00% 4.1603 4.2443
11.07.2020

Szukam pracy

Dodaj nowe ogoszenie